Yunanistan'da Türk milletvekili, azınlık okullarında Hristiyan bayramı uygulamasına tepki gösterdi

22 Ocak 2020, 18:09

Batı Trakya Türklerinin Milletvekili İlhan Ahmet, Yunanistan parlamentosunda söz alarak, “Her yıl 30 Ocak’ta kutlanan Hristiyan inancına ait 3 Azizler olarak bilinen dini bir bayramın, Azınlık okullarında da kutlanmasının kabul edilemez” olduğunu söyledi.

İlhan Ahmet, sosyal medya hesabından konuya ilişkin yaptığı açıklamada Milli Eğitim Bakanı Niki Kerameos’un meclise sunduğu, “Eğitim ile İlgili Düzenlemeler” başlıklı kanun tasarısı görüşmelerinde 21 Ocak 2020 Salı akşamı söz alarak Batı Trakya Türk azınlığını ilgilendiren önemli hususlara dikkat çektiğini belirtti.

İlhan Ahmet, “Dile getirdiğim diğer bir konu ise, her yıl 30 Ocak’ta kutlanan Hristiyan inancına ait 3 Azizler olarak bilinen dini bir bayramın, Azınlık okullarında da kutlanmasının kabul edilemez olduğuna dikkati çektim. Konuyla ilgili alınacak bir kararla, Azınlık okullarının istisna tutulması gerektiğini belirttim.” ifadelerini kullandı.

“BU HAKSIZ DAYATMA, ASİMİLE ETME ÇABASIDIR”

Batı Trakya Türk azınlığının huzurunu kaçıran uygulamarıyla sıkça gündeme gelen Azınlık Okullarının İşleyişinden Sorumlu İdari Birim, daha önce velilerin ve okul encümenlerinin tepki ve uyarılarına rağmen, “Üç Azizler Günü” isimli Hıristiyan bayramının Müslüman Türk Azınlık Okullarına da kutlanmasını içeren programı göndererek skandallara imza atmıştı.

Batı Trakya Türk Azınlığı Encümenler Birliği Başkanı Avukat Ercan Ahmet de şu açıklamada bulundu:

“3065/1954 sayılı kararnamenin 8. maddenin 2. paragrafında, Üç Azizler Günü’nün Azınlık Okulları’ndaki Hristiyan Öğretmenler tarafından kutlanıp okula gelmeyecekleri yazılı iken, Müslüman çocuklarına yapılan bu haksız dayatma asimile etme çabasından başka bir şey değildir.”

Batı Trakya Türkleri
İlhan Ahmet
Bunlara da bakın: