Yunanistan'da sığınmacılar yine zor durumda: Savcılık emriyle çıkarıldılar

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Mart 2021, 15:40
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Mart 2021, 15:40

Göçmenlik ve İltica Bakanlığının otele ödeme yapmaması sonucu Yunanistan’ın Sparti kentinde bir otelde konaklayan sığınmacılar, polis zoruyla arbede eşliğinde tahliye edildi.

Yunanistan’ın Mora yarımadasındaki Sparti kentinde sığınmacıları zor durumu düşüren bir olay daha meydana geldi. Yunanistan Göçmenlik ve İltica Bakanlığı ile sığınmacıların otelde konaklaması için yapılan sözleşme yenilenmedi. Otel yönetimi de ödeme süresinin sona erdiği gerekçesiyle sığınmacıları kaldıkları otelden göndermek istedi.

ARBEDE ÇIKTI

Sığınmacılar otelden ayrılmayı kabul etmeyince otel yönetimi önce odaların su ve elektriğini kesti. Ardından da sığınmacılar savcılığa şikayet edildi. Savcılık emri ile olay yerine gönderilen polisler sığınmacıları konakladıkları otelden dışarı atmak isteyince arbede çıktı. Bazı mülteciler ise sinir krizi geçirdi.

BELEDİYE MECLİS ÜYESİ HÜKUMETE TEPKİ GÖSTERDİ

Olay yerinde bulunan bir belediye meclis üyesi ise hükumetin sığınmacılar konunda duyarsızlığına tepki gösterdi. Sığınmacıların, arbedenin ardından otelden tahliye edilerek bir spor salonuna yerleştirildiği öğrenildi.