Yunanistan’da Semadirek adasında binden fazla turist mahsur kaldı

15 Ağustos 2019, 18:18

Yunanistan’ın Semendirek (Samothraki) Adası’nda aralarında Türk turistlerin de bulunduğu binden fazla kişi adada mahsur kaldı. Dedeağaç ile Semadirek arasında sefer yapan gemilerde art arda meydana gelen arızalar yüzünden 6 Ağustos 2019’dan bu yana adaya feribot seferleri gerçekleştirilemiyor.

Semendirek’te tatil süreleri sona eren binin üzerinde kişi ise evlerine dönmek için limanda bekleyişlerini sürdürüyor. Semadirek Belediye Başkanı Thanasis Viças, adada yaklaşık bin kişinin mahsur kaldığını belirterek, Doğu Makedonya ve Trakya Eyalet Başkanlığının desteğiyle ihtiyacı olan ziyaretçilere ücretsiz yiyecek ve konaklama imkanı sağlandığını aktardı.

ADADA BÜYÜK SIKINTI YAŞANIYOR

Feribot seferlerinin yapılamaması nedeniyle adada yiyecek ve konaklama sıkıntısının baş gösterdiği kaydedildi. Semendirek ve Dedeağaç limanlarında toplanan yolcularla görevliler arasında zaman zaman gergin anlar yaşandığı ifade edilen haberlerde, Semadirek’teki sorunun çözümü için Yunanistan Denizcilik Bakanlığının çabalarının sürdüğü, bu amaçla arızalı gemiler tamir edilinceye kadar Ege adalarında sefer yapan başka bir geminin Dedağaç’a gönderildiği bildirildi.

Yunanistan’da yayınlanan Millet Gazetesinin haberine gore Dedağaç ile Semendirek arasında sefer yapan feribotun 6 Ağustos’ta arızalanması üzerinde  iki gemi tahsis edilmişti. Dedeağaç Limanı’na gelen iki geminin de ilk seferinde arıza yapması üzerine daha büyük bir gemi görevlendirildi. Bu gemi de Dedeağaç’tan aldığı yaklaşık 560 yolcu ve 227 araçla gittiği Semadirek Adası’nda, liman tesislerinin yetersiz olması nedeniyle limana yanaşamadan tekrar Dedağaç’a geri döndü.

Semadirek
Yunanistan
Bunlara da bakın: