Yunanistan'da Makedon Azınlığın derneği yasaklandı!

Haberler
Ozan Barış Erim
11 Şubat 2021, 09:57
Ozan Barış Erim
11 Şubat 2021, 09:57

Serez bölgesinde yaşayan ve Yunanistan tarafından varlıkları inkar edilen, suni kimlik olarak nitelendirilen etnik Makedonların kurduğu dernek, önce mahkeme tarafından tescil edildi, daha sonra yasa dışı ilan edildi.

Serez bölgesinde yaşayan ve kendilerini yerli veya Makedon olarak tanımlayan bir grup insan, 2017 yılında bir dernek kurdu. Serez İli Yerliler Kardeşliği Kirilos ve Methodios adıyla kurulan dernek, Serez Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından tescil edilmişti. Mahkeme daha sonra, tüzüğünde yer alan ve yerli dil (Makedonca) ifadesi nedeniyle dernek yasa dışı ilan edildi. Mahkeme, derneği, Serez gibi sınır bölgesinde farklı bir dilsel ve kültürel topluluk oluşturmaya çalışmakla itham etti.

DERNEK YÖNETİCİLERİ YARGITAY’A GİDECEK

Karara itiraz eden Makedonlar, davayı Selanik’teki İstinaf Mahkemesi’ne taşıdı ve duruşma 24 Şubat 2020 tarihinde yapıldı. Yunanistan İnsan Hakları Birliği, davaya derneğin lehinde müdahil oldu. Selanik İstinaf Mahkemesi, dernekle ilgili kararını, 19 Ocak 2021 tarihinde açıklayarak, derneğin talebinin reddedildiğini bildirdi. İstinaf mahkemesi derneğin talebini reddetti. Dernek yöneticileri ise olumsuz sonuçlanan dava sonrası kararı Yargıtay’a (Arios Pagos) taşımaya hazırlandıklarını açıkladı.