Yunanistan, Batı Trakya Türklerinin basınını susturmaya çalışıyor

Güncel
Oğuzhan Batur
13 Haziran 2019, 17:13
Oğuzhan Batur
13 Haziran 2019, 17:13

Yunanistan, Batı Trakya’da faaliyet gösteren Türk yayın kuruluşlarının sesini kesmek için maddi baskılar uygulamaya devam ediyor.

Batı Trakya Türklerinin yayın organlarından Millet Gazetesi hedef tahtasında. Gazetenin haberine göre Millet Gazetesi’ni susturmak amacıyla yürütülen adli taciz politikası devam ediyor. Astronomik para cezalarının gazetemizden tahsil edilmesi için gazete ve sahiplerinin banka hesaplarına haciz kondu.

Millet Gazetesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklama şu şekilde:

MİLLET GAZETESİ VE SAHİPLERİNİN BANKA HESAPLARINA HACİZ KONDU

“Gazetemiz aleyhine açtığı milyon euroluk davada istinaf mahkemesi sonucu 30.000 euro tazminat kazanan Hara Nikopulu, kararı 6 yıl sonra tekrar tebliğ ederek faizleri ile birlikte kendisine 64.861,24 euro ödenmesini talep etmişti. Hara Nikopulu’nun talebi üzerine para cezasının tahsil edilmesi için gazete ve sahiplerinin banka hesaplarına haciz kondu.

Hara Nikopulu tarafından gazetemiz aleyhine açılan 1 milyon euroluk tazminat davasının Trakya İstinaf Mahkemesi’nde 22 Mart 2013 Cuma günü görüşülmesinin ardından aynı yıl içinde karar açıklanmış ve 30 bin euro tazminat cezası verilerek gazetemize tebliğ edilmişti. Yargıtay’a taşınan dava burada da Hara Nikopulu lehine sonuçlanmış ve Trakya İstinaf Mahkemesi’nin kararı onanmıştı.

Hara Nikopulu avukatı aracılığıyla 6 yıl sonra kararı bir kez daha gazetemize tebliğ ederek, verilen cezanın bugüne dek faizleri ve mahkeme masrafları ile birlikte toplam 64.861,24 euro olarak kendilerine ödenmesini talep etmişti.

BASINA ADLİ TACİZ YÖNTEMİYLE BASKI UYGULANIYOR

Karar gereği söz konusu ceza miktarının ödenmemesi durumunda gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Cengiz Ömer’in 3 ay süreyle tutukluluk hali öngörülüyor. Hara Nikopulu cezayı tahsil etmek için gazete ve sahipleri Cengiz Ömer ile Bilal Budur’un banka hesaplarına haciz kararı aldırdı.

Haciz kararı 22 Mayıs 2019 tarihinde gazeteye tebliğ edildi. Millet gazetesi banka hesabına haciz kararı konmasının ardından gazete hiçbir mali işlemi banka hesabı üzerinden gerçekleştiremez hale geldi. Millet gazetesinin banka hesabına yatırılan her miktar haciz işlemine tabi tutuluyor. Gazetenin bu şekilde adli taciz yöntemiyle baskı altında tutularak çalışamaz hale getirilmek istendiği anlaşılıyor.

Öğretmen Hara Nikopulu Meriç iline bağlı Büyük Derbent köyünde görev yaptığı dönemde, sözde yalan haber yaptığını iddia ettiği MİLLET, GÜNDEM ve BİRLİK gazeteleri aleyhine birer milyon euroluk tazminat davaları açmıştı. Söz konusu haberlerde Hara Nikopulu’nun öğrencilerden Allah’ın resmini çizmelerini istediği ve bunun bölgede tepkiyle karşılandığı yer almıştı.

BATI TRAKYA TÜRKLERİNİN BASIN ORGANLARI HEDEFTE

BİRLİK gazetesi, yaptığı haber için öğretmen Nikopulu’dan özür dileyerek davadan kurtulurken, MİLLET ve GÜNDEM gazeteleri haberin arkasında durarak hakim karşısına çıkmıştı. MİLLET’e açılan dava İskeçe Çok Hakimli Asliye Hukuk Mahkemesi’nde, GÜNDEM’e açılan dava ise Gümülcine Çok Hakimli Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüşülmüştü. İlk mahkemede iki gazete de suçlu bulunmuş olup MİLLET gazetesi 30 bin eurosu peşin olmak üzere toplamda 120 bin euro, GÜNDEM gazetesi ise 20 bin eurosu peşin olmak üzere 150 bin euro para cezasına çarptırılmışlardı. Bu karar neticesinde Millet gazetesinden Cengiz Ömer ve Bilal Budur ile Gündem gazetesinden Hülya Emin ve Cemil Kabza’nın banka hesapları bloke edilmişti.

İki gazete de mahkemenin verdiği karara itiraz edip temyize taşıyarak İstinaf Mahkemesi’ne başvurmuştu. İstinaf duruşmaları 22 Mart 2013 Cuma günü Trakya istinaf Mahkemesinde görüşülmüştü. Temyiz Mahkemesi, 150 ve 120 bin euroluk tazminat cezalarını her iki gazete için de 30 bin euroya indirmişti. Cemil Kabza ve Cengiz Ömer aleyhine verilen 10 aylık hapis cezaları da 3 aya indirilmişti. Temyiz Mahkemesi, Nikopulu’nun her duruşma için talep ettiği 5.400 euroluk mahkeme masrafını ise 1.800 euro olarak belirlemişti.

İstinaf duruşmaları sonrası hem Millet hem Gündem gazeteleri Yargıtay’a başvurmuştu. Yargıtay hem Millet hem Gündem gazetelerine istinaf mahkemesi tarafından verilen cezaları onamıştı.”