Yunanistan, ABD yapımı zırhlı araçları Ege Adaları'na yerleştiriyor

Güncel
Filiz
29 Temmuz 2022, 15:54
Filiz
29 Temmuz 2022, 15:54

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Yunanistan’a hibe ettiği M1117 zırhlı araçları Selanik’e getirdi. Yunanistan’da bakımı ve onarımı yapılan 180 ABD yapımı zırhlı aracın Meriç Nehri bölgesine ve Ege Adaları’na konuşlandırılacağı belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Excess Defence Articles (EDA) programı kapsamında Yunanistan’a 200 adet M1117 zırhlı araç göndereceğini duyurmuştu. ABD’nin hibe ettiği zırhlı araçtan 180 tanesi daha Selanik’e getirildi. Söz konusu zırhlı araçların Yunanistan-Türkiye sınırındaki Meriç Nehri bölgesine ve Ege Adaları’na konuşlandıracağı belirtildi.

YUNANİSTAN ZIRHLI ARAÇLARI EGE ADALARI’NA KONUŞLANDIRIYOR

Selanik limanına getirilen araçlar, demiryolu ve karayolu aracılığıyla Batı Trakya bölgesindeki İskeçe’de bulunan 4. Kolordu Komutanlığı’na bağlı Meriçdede (Evros) ilindeki askeri kışlalara ve Kuzey Ege Adalarına konuşlandırılıyor. Yunanistan’a gelen araç sayısının ise, 354 olduğu belirtilirken, askeri hücum gücü yüksek araçların Batı Trakya Meriç sınırı ile Ege Adaları’na gönderileceği ifade edildi.

ABD KÖRFEZ SAVAŞINDA KULLAILAN OBÜSLERİ YUNANİSTAN’A VERECEK

Yunanistan Savunma Bakanlığına göre, ABD ile Yunanistan arasında yenilenen Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması gereği, 2023 yılında EDA programı çerçevesinde Körfez Savaşı sırasında kullanılan ve şu an ABD’de silah depolarında bulunan M109 155 milimetrelik kundağı motorlu obüslerin verilmesi için çalışmalara başlandığı ileri sürüldü.