Yunan sınır polisinden göçmenlere sert müdahale

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Şubat 2020, 13:30
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Şubat 2020, 13:30

Pazarkule ile Kastanies Sınır Kapısı arasındaki ara bölgede bekleyişini sürdüren düzensiz göçmenlere, Yunan güvenlik güçleri biber gazı ve ses bombasıyla müdahale etti. Düzensiz göçmenlerden bazıları ise Meriç Nehri’ni şişme botlarla geçti.

DÜZENSİZ GÖÇMENLERE BİBER GAZIYLA MÜDAHALE

Türkiye ve Yunanistan sınır kapısı arasındaki tampon bölgeye Avrupa’ya çıkmak için tali yolları kullanan göçmenlerden bir grup, giriş yapmıştı. Bunun üzerine Yunanistan tampon bölgede bekleyen 100 kadar düzensiz göçmenin etrafını araç ve otobüslerle çevirmişti. Yanlarında getirdikleri topla futbol oynayan, ısınmak için ateş yakan düzensiz göçmenlere Yunan polisi ses ve ardından biber gazı bombası attı.

Şiddetli sesle irkilen düzensiz göçmenler ormanlık alana doğru kaçıştı.

Avrupa’ya gitmek için Edirne’ye gelen düzensiz göçmenlerden bazıları ise Meriç Nehri’ni şişme botlarla geçerek Yunanistan’a ayak bastı.

Düzensiz göçmenler Yunanistan’a geçmek için hem kara hem de nehir yolu olmak üzere her yolu deniyor. Köy sakinleri sınır köylerinden bugün 500’e yakın düzensiz göçmenin Yunanistan’a geçtiğini bildirdi.

Düzensiz göçmenlerin Edirne’ye gelişleri ise sürüyor. Tel çitle korunan alanın yakınında bekleyen göçmenlere, Yunan güvenlik güçleri geri çekilmeleri için zaman zaman ses bombası atıyor, araçlarının sirenini çalıyor.

YUNAN BAŞBAKANI MİÇOTAKİS: YUNANİSTAN’IN HİÇBİR SORUMLULUĞU YOK

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Twitter’dan yaptığı açıklamada, İdlip’te yaşanan olaylardan sonra Yunanistan’ın olası yeni bir mülteci akınına karşı Türkiye ile olan sınırlarındaki güvenliği artırdığını belirterek, şöyle konuştu:

“Suriye’de yaşanan trajik olaylardan Yunanistan’ın hiçbir sorumluluğu bulunmamaktadır ve başkalarının kararlarının sonuçlarına maruz kalmayacaktır. Türk-Yunan kara ve deniz sınırlarında büyük gruplar halinde önemli sayıda göçmen ve mülteci toplandı ve ülkeye yasa dışı olarak girmeye çalıştılar. Açık olmak istiyorum, Yunanistan’a hiçbir yasa dışı girişe müsamaha gösterilmeyecek. Sınırlarımızın güvenliğini artırıyoruz.”

Yunan basınındaki haberlerde ise Yunanistan’ın Evros bölgesindeki Kastanies (Pazarkule) sınır kapısında geçişlerin, Avrupa’ya geçmek üzere Edirne’ye gelen yaklaşık 300 düzensiz göçmenin tampon bölgeye girmesi nedeniyle geçici olarak durdurulduğu belirtildi.