Yunan gazeteciler, Batı Trakya Türküne virüs muamelesi yaptı

27 Mart 2020, 18:52

Batı Trakya’nın İskeçe iline bağlı Mustafçova ilçesinin Şahin köyü koronavirüs salgını nedeniyle karantina altına alınmıştı. Şahin köyünde Türklerle röportaj yapan gazetecilerin sergiledikleri tavır, Batı Trakya’da azınlığın büyük tepkisine neden oldu.

Gündem Gazetesi’nin haberine göre, köyün girişinde motosikletli bir kişiye soru yönelten gazetecilerden, devlet televizyonu muhabirinin özellikle montuyla yüzünü kapattığı görüntü tepki çekti. Tepki yaratan görüntüler, 26 Mart 2020 günü yerel haber sitesi xanthinews’te yayınlandı. Videoda gazetecilerin Şahinli bir soydaş ile yaptıkları röportaj sırasında sergiledikleri tavır, başta Şahin olmak üzere tüm Batı Trakya halkı tarafından tepkiyle karşılandı.

MASKE YOK, IRKÇILIK VİRÜSÜ VAR

Videoda, Şahinli bir Türk ile yapılan röportaj sırasında, gazetecilerin söz konusu kişiye niye eldiven ve maske giymediği sorusunu hesap sorar şekilde yönelttiği, Yunan devlet televizyonu ERT’in muhabirinin ise yüzünü montuyla kapattığı, mikrofonu elinin ucuyla tuttuğu ve soydaşla arasına mesafe koyduğu görülüyor. Bu arada soruyu soran gazetecinin de eldiven ve maske takmadığı dikkat çekti.

Söz konusu görüntüler, sosyal medyada tartışma konusu oldu. Gazetecilerin davranışına tepki gösteren birçok kişi tarafından, giriş çıkışlara izin verilmeyen bir köye gazetecilerin nasıl ve hangi amaçla gittikleri sorusu dile getirildi. Tepkilerde, azınlığın koronavirüsün yanı sıra bir de “ırkçılık virüsü” ile karşı karşıya olduğu görüşü dile getirildi.

Batı Trakya
ırkçılık
KORONAVİRÜS
Yunanistan
Bunlara da bakın: