Yunan Cumhurbaşkanı Pavlopulos'tan skandal açıklama: Batı Trakya'daki azınlık Müslüman Yunanlardır

Haberler
Oğuzhan Batur
11 Şubat 2020, 16:21
Oğuzhan Batur
11 Şubat 2020, 16:21

Batı Trakya’da temaslarda bulunan Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, Batı Trakya Türklerinin bütün dayatmalara rağmen reddettiği söylemlerini tekrarlayarak, “Yunanistan’da Batı Trakya’da yaşayan Batı Trakya (Türk) Azınlığı Yunan Müslümanlardır ve bu hiçbir zaman değişmeyecektir.” dedi.

Millet Gazetesi’nin haberine göre Pavlopulos, dün Şapçı Belediyesi’ne bağlı Maronya köyünü ziyaret etti. Cumhurbaşkanı, Maronya bölgesinde bulunan tarihi Yunan eserlerin ve köyün UNESCO’ya dahil edilmesi vesilesiyle bölgeye geldi. Cumhurbaşkanı Pavlopulos’u bölgede ağırlayan Şapçı Belediye Başkanı Haritopulos, temsili olarak belediyenin anahtarını teslim ederek cumhurbaşkanını belediyenin seçmeni ilan etti.

YUNAN CUMHURBAŞKANINDAN GERÇEK DIŞI SÖYLEMLER!

Pavlopulos, yaptığı konuşmasının devamında Yunanistan’da Batı Trakya’da yaşayan Batı Trakya (Türk) Azınlığı’nın Yunan Müslümanları olduğunu ve bunun hiçbir zaman değişmeyeceğini ifade etti. Yunanistan’ın dini özgürlükler ülkesi olduğunu beyan ederken etnik kökenleri değişik olan vatandaşlar için konuşmaktan sakındı.

Savunma Bakanı Hulusi Akar’a da kürsüden cevap veren Pavlopulos, adaların silahlandırılması konusunda zaten kendilerinin saklı bir şey yapmadığını, AB ve BM kanunları çerçevesinde komşu ülkelerden bir tehlike esnasında bunun çok mantıklı olduğunu ve nitekim Türkiye’nin yıllardır 6 milin üzerine çıkmada “casus belli” (savaş nedeni) tehdidinin zaten en büyük tehlike olduğunu belirtti.