Yunan basını Batı Trakya Türklerinin seçim başarısını hazmedemedi

Güncel
Oğuzhan Batur
10 Haziran 2019, 19:24
Oğuzhan Batur
10 Haziran 2019, 19:24

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde iki seçim bölgesi olan İskeçe ve Rodoplarda birinci parti seçilen Dostluk, Eşitlik ve Barış Partisi’nin (DEB) başarısı Yunan basınında hazımsızlık yarattı.

Millet Gazetesi’nin haberine göre DEB Partisi, Avrupa Parlamentosu seçimleri sonrasında Yunan basınında çıkan ve parti ile Batı Trakya Türk Azınlığı’nı hedef haline getiren haber ve yorumlarla ilgili açıklama yayımladı.

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi’nden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi.

“26 Mayıs 2019 Pazar günü yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılan Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi’nin başarısı Yunanistan medyasında geniş yer buldu. DEB Partisi’ni Rodop ve İskeçe illerinde birinci parti yapan ve toplamda yaklaşık 41 bin oy vererek önce Atina’ya, sonra da Avrupa’ya önemli bir mesaj veren seçmenin bu mesajını anlamak istemeyen çevrelerin, bize hiç yabancı olmayan taktiklere başvurduğunu görmekteyiz.

Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın 40 yıldır çözüm bekleyen kronik sorunlarının çözümsüzlüğü devam ederken, geçmişte yapılan siyasi ve ekonomik baskı ve ayrımcılıkların bir sonucu olarak azınlık insanının yoksulluğa, işsizliğe ve göçe zorlanmasının meydana getirdiği ağır toplumsal koşulları şikayet edercesine, yaşadığı ülkeye mesaj gönderen azınlık insanına karşı duyarsızlık ne yazık ki seçim sonuçlarını yorumlarken dahi devam ediyor.”

“ATİNA, BATI TRAKYA TÜRKLERİNE KARŞI İLGİSİZ”

AP seçimlerinde partinin başarısının Yunan hükümetlerinin Batı Trakya Türklerinin sorunlarına karşı duyarsızlığı sonucunda ortaya çıktığını belirten açıklama şu şekilde devam etti:

“DEB Partisi’nin 2014 yılındaki seçim başarısını tekrarlamasına neden olan azınlık seçmeninin, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’na karşı devam eden ilgisizlik, duyarsızlık, vurdumduymazlık, haksızlık ve baskılara karşı tepkisini gösterdiği ve açık bir mesaj gönderdiği gün gibi ortadadır. Avrupa Parlamentosu seçimlerinde birçok siyasi partinin de azınlıktan aday göstermelerine rağmen, azınlık seçmeninin DEB Partisi’ne verdiği destekle partimizi iki ilde birinci parti, eyalet genelinde de üçüncü parti yapması son derece önemli bir siyasi mesajı içermektedir.

Hal böyle iken Yunanistan medyasının DEB Partisi’nin aldığı sonuçla verilen mesajı analiz etmek yerine, ötekileştiren, karalayan, hedef gösteren ve tahrik eden yöntem ve taktiklere başvurduğunu gözlemlemekteyiz. Bu yöntem ve tutum gerek partimize, gerekse azınlığımıza hiç yabancı değildir.

DEB Partisi başkanı, yöneticileri ve azınlığımızın Türk kimliğini ifade etme özgürlüğünü öne çıkararak, son derece çirkin ve antidemokratik bir şekilde partimize ve Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’na saldırıldığını görmekteyiz. Seçim sonrasında partimizin başkanı ve yöneticileri tarafından basına yapılan açıklamalardan sadece Türk milli kimliğimizle alakalı ifadelerin öne çıkartılarak, DEB Partisi’nin ve Türk azınlığın hedef tahtasına oturtulmasını şiddetle kınıyoruz. Aslında bu tutum ve anlayışın iki seçimdir DEB Partisi’ni bölgede birinci parti yapmasının temel nedeni olduğunun anlaşılmasını ümit ediyoruz.

Batı Trakya Türk Azınlığı, 26 Mayıs Pazar günü yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde çok açık ve net bir mesaj vermiştir. Azınlık ve insan haklarına saygı, demokrasi ve uluslararası hukuka bağlılık azınlığın verdiği mesajı iyi ve doğru okumayı gerektirir.”