Yüksek Askerî Şûra kararları açıklandı

Güvenlik
Haber Merkezi
04 Ağustos 2022, 20:05
Haber Merkezi
04 Ağustos 2022, 20:05

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Yüksek Askerî Şûra (YAŞ) toplantısının ardından açıklama yaptı. Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’in görev süresi bir yıl daha uzatılırken, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanları emekliye ayrıldı. Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Ercüment Tatlıoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan oldu.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Yüksek Askerî Şûra toplantısının ardından konuştu. Yüksek Askerî Şûra’da alınan kararlar neticesinde 30 Ağustos 2022’den itibaren 16 general ve amiral bir üst rütbeye, 47 ise albay generalliğe yükseltilecek.

38 general ve amiralin emekliye sevk edildiği toplantıda Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’in görev süresi bir yıl uzatıldı. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edildi.

13 Temmuz’da çıkan Askeri Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile bu yıl sonuna kadar yaş sınırını ve bekleme süresini aşacak olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in görev süresine ilişkin kuralları değiştirdi. 1990’dan bu yana 4 yılı aşkın süredir Genelkurmay Başkanlığı yapacak ilk kişi olan Orgeneral Yaşar Güler, Cumhurbaşkanı’nın onayı ile 72 yaşına gelene kadar görevine devam edebilecek.