YTB, Türk Dünyası Genç Liderler Programı öğrencilerini Ankara'da misafir etti

Eğitim
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Ağustos 2021, 13:42
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Ağustos 2021, 13:42

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Türk Dünyası Genç Liderler Programı’nı başarıyla tamamlayan üniversite öğrencilerini Ankara’da misafir etti. YTB’nin Hamamönü ofisinde gerçekleştirilen etkinlikte, YTB Başkanı Abdullah Eren ile diplomatlar, katılımcı öğrenciler ve çok sayıda davetli yer aldı.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), bağımsızlıklarının 30’uncu yılını kutlayan Türk Cumhuriyetlerinden gençlere yönelik faaliyetlerini sürdürüyor. YTB, “Dilde, Fikirde ve İşte Birlik” sloganından hareketle, 2021 yılında Avrasya Gençlik Okulu’nu açarak; Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’dan seçilen 105 öğrenciye, program dahilinde uzman kişilerin katılımıyla çeşitli alanlarda 3 ay seminer verdi. Avrasya Gençlik Okulundan 36 öğrenci İstanbul, Ankara ve Bursa’daki tarihi, kültürel yerleri görmek ve çeşitli etkinlere katılmak üzere “Türk Dünyası Genç Liderler Programı” kapsamında Türkiye’ye geldi.

YTB, TÜRK DÜNYASI GENÇ LİDERLER’DEN MİSAFİRLERİNİ ANKARA’DA AĞIRLADI

YTB, Türk Dünyası Genç Liderler Programı öğrencilerini Ankara’da misafir etti. YTB’nin Hamamönü ofisinde gerçekleştirilen etkinliğe YTB Başkanı Abdullah Eren, Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev, Özbekistan’ın Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Avazbek Hacımahmetov, diplomatlar, katılımcı öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı. Etkinlikte konuşan YTB Başkanı Eren, Türk Cumhuriyetlerin bağımsızlıklarını kazanmalarının 30. yıldönümü sebebiyle birçok etkinlik düzenlediğini ifade ederek, bu programı çok önemsediklerini dile getirdi. Eren, “Türkiye ile Türk Dünyasının, Türkistan coğrafyasının ve hususen Özbekistan, Kırgızistan ve Kazakistan’ın ilişkilerinin gelişmesini istiyoruz.” dedi.

“SADECE TÜRKİSTAN DEĞİL, KIRIM, AHISKA…”

Eren, “Türk Dünyasından 500 öğrencimiz var. Sadece Türkistan coğrafyasından değil Kırım Türkleri, Ahıska Türkleri, Karapapaklar, Terekemeler, Azerbaycanlı kardeşlerimize ve Balkanlarda yaşayan soydaşlarımıza burs veriyoruz.” ifadelerini kullandı. Bu programın benzerini Balkanlardaki Türkler ile gerçekleştirdiklerini ifade eden Eren, bu faaliyet sayesinde dünya üzerindeki Türk gençlerinin birbirlerini tanımalarını istediklerinin altını çizdi.