logo qha

YTB "Sıla Yolu Projesi"ni sürdürecek

07 Haziran 2020, 15:10

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, yurt dışında yaşayan ve tatillerini Türkiye’de geçirmek isteyen vatandaşların, sınır kapılarından daha rahat geçmeleri için uygulanan “Sıla Yolu Projesi”nin devam ettirileceğini duyurdu.

YTB Başkanı Abdullah Eren, yurtdışında yaşayan ve tatillerini Türkiye’de geçirmek isteyen vatandaşlar için güncel bilgileri ve rotaları paylaşarak vatandaşlara uyarılarda bulundu.

YTB tarafından 2019’da Türkiye’ye geliş-gidişlerde ortaya çıkan ihtiyaç ve sorunları gidermek için sınır ötesinde Sırbistan’daki gümrük kapılarında ve Türkiye’deki sınır kapılarında başlatılan “Sıla Yolu Projesi”nin bu yıl da devam edeceğini belirtti.

Eren, proje uygulamasında koronavirüs nedeniyle tedbirlerin de göz ardı edilmeyeceğinin altını çizdi.

YURT DIŞINDAN GELEN TÜRKLERİN VAKTİNDEN KISMAYACAK UYGULAMAYA DEVAM

Eren, Türkiye’ye girişlerdeki uygulamanın bu hafta netleşeceğinin haberini vererek, “Yurt dışından gelen vatandaşlarımız ve mavi kartlılar şunu bilsin, tedbiri de elden bırakmayan, kısa zamanlarında memleket hasreti gidermeye gelen ‘Yurt dışı Türklerin’ buradaki vaktini kısmayacak bir uygulama olacak. Bilgilendirmeler ve yol boyunca çeşitli hizmetlerimizle yine yanınızdayız.” dedi.

GÜZERGAHLAR TRANSİT GEÇİŞLERE AÇILDI

Ayrıca açıklamada, Avrupa’nın farklı ülkelerinden kara yoluyla Türkiye’ye gelerek, izinlerini memleketlerinde geçirmek isteyen vatandaşların en yoğun kullandığı güzergahların da KOVID-19 tedbirlerinin gevşetilmesiyle transit geçişlere açıldığı bilgisine de yer verildi.

Vatandaşların Türkiye’ye kara yoluyla seyahatlerinde kullanabilecekleri “2 Rota” ise şöyle:

“Fransa/Belçika/Hollanda – Almanya-Avusturya-Macaristan-Sırbistan-Bulgaristan-Türkiye (Kapıkule). Fransa/Belçika/Hollanda – Almanya-Avusturya-Slovenya-Hırvatistan-Sırbistan-Bulgaristan-Türkiye (Kapıkule)”

sınır geçiş kolaylığı
YTB
YURTDIŞI TÜRKLER
Bunlara da bakın: