"YTB olarak nerede bir vatandaşımız varsa orada olacağız."

Diaspora
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Ocak 2020, 19:16
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Ocak 2020, 19:16

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, YTB’nin 2019 faaliyetlerinin seyrini ve 2020’ye yönelik hedeflerini hakkında konuştu.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, “Kendi ayakları üzerinde duran ancak Türkiye ile gönül bağını kaybetmeyen güçlü bir diaspora istiyoruz. YTB olarak nerede bir vatandaşımız varsa orada olacağız. İnşallah 2020, 2019’dan parlak geçecek” dedi.

“YTB TÜRKÇE ÖDÜLLERİ YARIŞMASI”

Eren, YTB’nin yurt dışındaki Türk vatandaşlarına yönelik 2019’da toplamda 239 sivil toplum kuruluşu ile eğitim projesi hayata geçirdiğini belirterek, Türk diasporasını edebiyat alanında yeni açılımlara teşvik etmek amacıyla, “YTB Türkçe Ödülleri” yarışmasının düzenlediğini bildirdi.

“TÜRKÇE ÖĞRETİCİ YETİŞTİRME PROGRAMLARI”

Eren, Türk diasporasının çocuklarına ana dilleri Türkçeyi ve Türk kültürünü öğretecek eğiticileri yetiştirmek amacıyla da “Türkçe Öğretici Yetiştirme Programları”nın hayata geçirildiğini kaydetti.

ANADOLU OKUMA EVİ

“Anadolu Okuma Evi” projesi altında diasporanın Türkçe kaynaklara kolay erişebilmesini sağlamak amacıyla, 7 ülkede 30 kütüphane açıldığını belirten Eren, edebiyat dünyasına yeni kalemler kazandırabilmek için de 8 ülkeden katılımcılarla, “Yazarlık Akademisi” düzenlendiğini aktardı.

Başkan Eren, YTB’nin” Tez-Araştırma”, “Türkçe Öğretimi Yüksek Lisans”, “Aile ve Sosyal Hizmetler”, “Lise Bitirme Başarı Ödülleri” ve “Fuat Sezgin Üstün Başarı Ödülleri” başlıklarıyla Türk diasporasına çeşitli alanlarda burslar sağladığına değindi.

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde Türkçe ve Türk kültürü dersi veren öğretmenlerle buluşmalar gerçekleştirildiğini söyleyen Eren, Türkçe ve Türk kültürü eğiticilerine, “Türkçe Saati Proje ve Okul Öncesi Çift Dilli Eğitimi Destek” programlarıyla öğreticilik becerilerini ilerletme imkanı sunulduğunu dile getirdi. Eren, yurt dışındaki Türk vatandaşlarına, ırkçı ve İslamofobik yaklaşımlara karşı insan hakları ve hukuk alanında danışmanlık hizmeti ve eğitimler verdiklerini de aktardı.

5 BİN GENÇ GÖREV ALDI

Gençlerin gelişimlerine katkı sağlayacak onlarca proje hayata geçirdiklerini kaydeden Eren, yaklaşık 5 bin gencin bu projelerde yer aldığını söyledi. Eren, Dışişleri Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı iş birliğinde yurt dışından gelen 472 genci, ana vatanlarıyla bağlarının güçlendirilmesi için Türkiye’de düzenlenen gençlik kampları ile buluşturduklarını, Evliya Çelebi Gençlik Köprüleri Programı ile 3 bin 200 Türk gencinin Türkiye’nin dört bir yanını gezme fırsatı bulduğunu belirterek, Türkiye’nin çalışma hayatını tanıma fırsatı sunan “Türkiye Stajları” programına 144 gencin katıldığını kaydetti.

“TÜRK POLİSİ VE YTB ÖNEMLİ ROL OYNADI”

Eren, yurt dışında yaşayan vatandaşların yurda gelişlerinde bu yıl ilk kez Türkiye sınırlarının ötesinde Sırbistan sınır kapılarında karşılandığını söyledi. Vatandaşların, Türk polisi, Türkçe-Sırpça bilen YTB personeli, YTB’nin uluslararası bursiyer öğrencileri tarafından karşılandığını söyleyen Eren, “Türk polisi ve YTB personeli teknik desteklerden tercümanlık faaliyetlerine kadar vatandaşların pek çok ihtiyacının giderilmesinde önemli rol oynadı.” dedi.

KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ, AHISKA SÜRGÜNÜ VE BULGARİSTAN GÖÇÜ ANILDI

Bu yıl düzenlenen etkinliklerle binlerce soydaş ve akraba topluluklara mensup kişiye ulaşıldığını kaydeden Eren, “Bu yıl ‘Bulgaristan’dan Zorunlu Göçün 30. Yılı Anma Programı’ ve ‘Kırım Tatar Sürgünü 75. Yıl Anma Programı’ icra edildi. Bunun yanında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla ‘Ahıska Sürgünü 75. Yıl Anma Programı’ gerçekleştirildi.” dedi.

TÜRK DÜNYASINA YÖNELİK ETKİNLİKLER

Türkiye’nin bu topluluklara bigane kalması düşünülemez. Geçmişin acı tecrübelerini tefekkür etmezsek bunlar tekerrür eder diyen Eren, bu yıl ilk kez bir kamu kurumu olarak nevruz kutlamaları çerçevesinde Eskişehir’de Türk dünyasından öğrencilerin ve temsilcilerin bir araya getirildiğini kaydetti.Eren, kutlamalarda geleneksel keşkek kazanı karıştırılarak nevruz ateşi yakıldığını ve örste çekiçle demir dövüldüğünü söyledi.

BURSLARA REKOR BAŞVURU

“Türkiye Bursları” programının, 2019’da dünyanın dört bir yanından rekor sayıda başvuru aldığını kaydeden Eren, 169 ülkeden 146 bin başvuru aldıklarını söyledi.

“BU MİLLETİN VERGİLERİYLE ÖĞRENCİ BURSLANDIRIYRUZ”

Eren,şu ifadeleri kullandı:

“Biz kendi ayakları üzerinde duran ancak Türkiye ile gönül bağını kaybetmeyen güçlü bir diaspora istiyoruz. Avrupa’da 60 yıllık Türk varlığı bir başarı hikayesi. Buradaki idealimiz ‘güçlü diaspora güçlü Türkiye’ ve biz YTB olarak nerede bir vatandaşımız varsa oradayız; orada olmaya devam edeceğiz. Bu yıl yurt dışında yaşayan vatandaşlara yönelik kamu hizmetlerinin kolaylaştırılmasını amaçlayan bir projeyi hayata geçirdik. 2019 içerisinde yurt dışında yaşayan vatandaşlara yönelik bazı kolaylaştırıcı düzenlemeler de yürürlüğe girdi. Kurum kapsamında düzenlenecek faaliyetlere yönelik 2020 derslerimize de çalıştık, yurt dışındaki vatandaşlarımızın beklentilerinin farkındayız. Bunlar için ilgili bakanlıklarımız nezdinde çalışmaları da sürdürüyoruz. Yine kadın, gençlik ve aile meselelerine yoğunlaşılacak. Batı ülkelerinde Müslüman diaspora ile ilişkileri geliştirmeye çalışacağız. İnşallah 2020’de 2019’dan parlak geçecek. 10 Ocak-20 Şubat arası ‘Türkiye Bursları’ na başvurular alınacak. Hedef ülke ve bölgelerden en nitelikli öğrencileri seçmeye çalışıyoruz. Zira bu milletin vergileriyle öğrenci burslandırıyoruz. Dolayısıyla önemli bir sorumluluk söz konusu.”