YTB'nin 9. Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Törenine koronavirüs ayarlaması

28 Temmuz 2020, 12:02

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) başkanlığında 2020 yılı itibarıyla 9’uncusu düzenlenecek olan Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni, koronavirüs önlemleri kapsamında internet üzerinden gerçekleştirilecek.

YTB koordinasyonunda 2012 yılında yürütülmeye başlanan yükseköğrenim burs programları, Türkiye Bursları adıyla markalaşarak çalışmalar gerçekleştirdi. Bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilecek olan Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni, koronavirüs önlemleri kapsamında internet üzerinden düzenlenecek.

DÜNYANIN 4 BİR YANINDAN 150 BİN KİŞİLİK MEZUN AİLESİ

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, konuya ilişkin şu açıklamayı kaydetti:

“Türkiye Bursları ile 2012 yılında 42 bin civarında başvuru alınırken, 2020 yılında 171 farklı ülkeden 155 bin 764 başvuru alınarak yıllar boyunca başvuru sayısında hızlı bir artış yaşanmıştır. Ülkemiz bu yönüyle bölgesinde ve dünyada bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Türkiye Burslusu öğrenciler mezun olduktan sonra dünyanın dört bir yanında bulunan yaklaşık 150 bin kişilik Türkiye Mezunları Ailesi’ne dahil olmaktadır. Bugün 28 ülkede bulunan 29 Türkiye Mezunları Derneği hem mezunlarımızın kendi aralarındaki iletişimin sürdürülmesi hem de ülkemiz ve diğer ülkeler arasındaki ilişkilerin gelişmesine önemli katkılar sunmaktadır. “

İLK ULUSLARARASI DİJİTAL MEZUNİYET PROGRAMI

2020 yılında düzenlenecek olan mezuniyet töreni bir yönüyle ilk uluslararası dijital mezuniyet programı olma özelliği de taşıyor. Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni, 28 Temmuz 2020 tarihinde Ankara Vilayetler Evi’nde açık hava organizasyonu şeklinde düzenlenecek. Kovid-19 önlemleri kapsamında yaklaşık 50 ülkeden sınırlı sayıda mezun durumundaki öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilecek programa, Türkiye Mezunlarından 500 ile bin arası kişinin online katılımı beklenmekte.

9. Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni
YTB
Bunlara da bakın: