YTB'den Karadağ'da "Balkanlar Türkiye Mezun Dernekleri Eğitim Programı"

27 Ekim 2020, 09:48

YTB, Karadağ’ın başkenti Podgorica’da, “Balkanlar Türkiye Mezun Dernekleri Eğitim Programı” düzenledi. Programda Karadağ, Bosna Hersek, Sırbistan, Arnavutluk, Ukrayna ve Kosova’daki mezun derneklerinin yönetim kurullarına yönelik eğitimler verildi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından (YTB) Karadağ’ın başkenti Podgorica’da, 23-25 Ekim tarihinde “Balkanlar Türkiye Mezun Dernekleri Eğitim Programı” gerçekleştirildi.

YÖNETİM KURULLARINA YÖNELİK EĞİTİM

Program, 2019’da Ankara’da gerçekleşen Türkiye Mezun Dernekleri Kapasite Geliştirme Programı’nın devamı niteliğinde olurken, Karadağ, Bosna Hersek, Sırbistan, Arnavutluk, Ukrayna ve Kosova’daki mezun derneklerinin yönetim kurullarına yönelik eğitimler verildi.

BÜYÜKELÇİ SONGÜL OZAN: MEZUNLAR, “MÜCEVHER KÖPRÜ”

Türkiye’nin Podgorica Büyükelçisi Songül Ozan, programın kapanış töreninde Balkanlar’ın ortak kültürün paylaşıldığı önemli bir bölge olduğuna işaret ederek mezunların iki ülke arasında “mücevher köprü” oluşturduğunu söyledi.

30 ÜLKEDE SALGIN DERNEĞİ KURULDU

YTB Başkanı Abdullah Eren ise programın salgın tedbirlerine uyularak yapıldığını belirterek YTB’nin 2011’den bu yana “Türkiye Bursları” programıyla dünyanın dört bir yanından 40 bine yakın öğrenciye burs verdiğini kaydetti.

51 ÜLKEDE BULUŞMA

Eren, Türkiye mezunlarının kendi ülkelerinde teşkilatlanması ihtiyacı üzerine 2017’de “Mezunlar Buluşuyor” projesinin başlatıldığını anımsatarak, “Bunun neticesinde 51 ülkede mezunlarımızla buluşmalar gerçekleştirdik.” dedi.

Eren, dünya genelinde 30 ülkede mezun derneklerinin kurulduğunu söyleyerek “Bizim için mezun dernekleri yeni kurulmaya başlanan ve yavaş yavaş kapasite geliştiren programlardır. 15 ila 20 yıl sonra yurt dışındaki en önemli enstrümanlardan biri olacak ve Türkiye ile bulundukları ülke arasındaki ilişkileri geliştirmeye çalışan bir mezun derneği profili hedefliyoruz.” dedi.

karadağ
program
YTB
Bunlara da bakın: