YTB’den Kanada’da önemli temaslar

25 Eylül 2019, 20:53

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, Kanada’daki temaslarını sürdürüyor. Eren, Kanada’da Türk ve Müslüman kuruluşlara ziyarette bulundu.

TORONTO İSLAM ENSTİTÜSÜ ZİYARETİ

Toronto’daki Toronto İslam Enstitüsü’nü ziyaret eden Eren, Enstitü Başkanı Dr. Abdullah Hakim Quick ile görüştü ve kurumu gezdi. YTB Başkanı Eren’e programı süresince Türkiye’nin Toronto Başkonsolosu Sinem Mingan ve Toronto Eğitim Ataşesi Bülent Çiftçi de eşlik etti.

TORONTO MEVLANA VAKFI ZİYARETİ

Ardından Toronto Mevlana Vakfı’na ait Mevlana Camisi’ne giden Başkan Eren, cami imam hatibi Osman Hisar’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Buradan Kanada Türk İslam Vakfına ait Pape Camisine geçen Eren, Vakıf Genel Sekreteri Dr. Ahmet Er’in toplumun ihtiyaç ve sorunlarına dair sunumunu dinledi. Başken Eren, Boşnak Müslümanlara ait cami ve kültür merkezinde de temaslarda bulundu.

KANADA TÜRK DERNEKLERİ FEDERASYONU ZİYARETİ

Daha sonra Kanada Türk Dernekleri Federasyonunun merkezini de ziyaret eden YTB Başkanı Eren, burada yaptığı konuşmada, özellikle yeni nesillerin Türkçe öğrenmesini ve bulundukları toplumlarda asimile olmamalarını hedeflediklerini belirterek, “Bu ve diğer öncelikli konularda derneklerimizden projelerimize katılımlarını ve katılanların da bu katılımlarını tekrarlamalarını bekliyoruz. Mali destek programlarımız kapsamında Türk-Kanada toplumuna verilecek hizmetler için daha fazla fon ayırmayı istiyoruz. Bunun için de nitelikli başvuruların sayısının artması en büyük beklentimizdir.” ifadelerini kullandı.

Kanada Türk Dernekleri Federasyonu Başkanı İnanç Yıldırım da YTB’nin tüm ülkelerdeki Türk vatandaşlarına önemli hizmetler ulaştıran önemli bir kurum olduğunu belirterek, Başkan Eren’e ziyareti için teşekkür etti.

Abdullah Eren
Kanada
Mevlana Camisi
Türk İslam Vakfı
YTB