YTB'den Ermenistan'ın hedef aldığı Gence'ye dayanışma ziyareti

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Kasım 2020, 21:10
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Kasım 2020, 21:10

Ermenistan’ın ateşkes ihlalleri ve sivil yerleşim yerlerini balistik füzelerle vurması sonucu 26 sivil Azerbaycan’ın Gence kentinde hayatını kaybetti. YTB Başkanı Abdullah Eren ve beraberindeki heyet, sivillerin katledildiği Azerbaycan’ın Gence kentini ziyaret etti.

Azerbaycan, Ermenistan işgali altındaki topraklarını kurtarma mücadelesini sürdürürken Ermenistan’ın ateşkes ihlali ve sivil katliamları nedeniyle çok sayıda sivil Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti. Dün Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren ve beraberindeki heyet, Ermenistan’ın balistik füzelerle saldırısı sonucunda 26 sivilin öldürüldüğü Azerbaycan’ın Gence kentine ziyaret gerçekleştirdi. Gence kentindeki ziyaret heyetinde YTB Başkanı Eren’in yanı sıra Azerbaycan Diaspora Komitesi Başkanı Fuad Muradov, Gence Valisi Niyazi Bayramov ve Türkiye’nin Gence Başkonsolosu Zeki Öztürk de yer aldı.

YTB BAŞKANI EREN: SİVİLLER 13 KEZ HEDEF ALINDI

YTB Başkanı Eren, saldırının gerçekleştirildiği alana karanfil bırakarak, Ermenistan saldırılarının başlamasından bu yana kadar Azerbaycan’da sivillerin yaklaşık 13 kez hedef alındığını kaydetti. Eren, Ermenistan’ın füzelerle vurduğu yerin “tamamen sivil yerleşim yeri” olduğunu vurgulayarak saldırının amacını şu değerlendirmelerde bulundu:

“Hiçbir şekilde bir askeri alan yakınında dahi yok. Bu şehri sindirmek için, bu şehrin tarihi önemini de göz önüne alarak, Azerbaycan’ı sindirmek için sivillere yapılan bir saldırı. Burada 26 insan şehit oldu. Çocuklar annesiz, babasız kaldı. Evlatları ölen insanlar oldu. Kadınlar, yaşlılar vefat etti.”

“BU SİVİL CAN KAYIPLARI ERMENİSTAN’DA OLSAYDI…”

Dünya basınının Ermenistan’ın sivilleri hedef alan saldırılarına gerekli ilgiyi göstermediğinin altını çizen Eren şu ifadeleri vurguladı:

“Bu sivil kayıpları Ermenistan tarafında olsaydı öyle ya da böyle çok daha dramatize bir şekilde, algıyı da katarak dünya kamuoyuna servis ederlerdi. Biraz Türk Müslüman olmanın günümüz dünyasına getirmiş olduğu bir hakikat bu. Mağdur ve mazlumsunuz fakat sesiniz haksızlar kadar duyurulmuyor.”

YTB’NİN AZERBAYCAN ZİYARETİNİN AMACI

YTB Başkanı Eren, ziyaretin bir diğer amacının da destek kapsamını görüşmek olduğunu belirterek “Biz de projelerimizi nasıl daha fazla artırabiliriz diye bu ziyareti yapmak istedik.” dedi.

“AZERBAYCAN’IN YANINDAYIZ”

Türkiye’nin saldırıların başlangıcından bu yana Azerbaycan’ın yanında olduğunu bir kez daha vurgulayan YTB Başkanı Abdullah Eren, “Umuyoruz ki kendi öz topraklarını Azerbaycan en kısa zamanda azat edip uluslararası hukuka uygun şekilde kendi hakkını savunmaya devam edecek. Biz de her türlü desteğimizle Azerbaycan’ın yanındayız.” diye konuştu.