YTB'den çevrim içi İnsan Hakları Eğitim Programı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Aralık 2020, 22:07
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Aralık 2020, 22:07

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), yurt dışında eğitimin gören üniversite öğrencileri için 21-23 Aralık’ta çevrim içi “İnsan Hakları Eğitim Programı” düzenleyecek. Eğitimler, ilgili alanlarda çalışmalar yürüten akademisyen, kamu kurumu temsilcileri ve uzman hukukçular tarafından verilecek.

YTB yurt dışında yaşayan vatandaşlar için birçok alanda önemli çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Kovid-19 salgını sürecinde de eğitimlerine çevrim içi devam eden ve üniversite eğitimlerine devam eden YTB gençler için her yıl Türkiye’de veya Avrupa’nın farklı şehirlerinde eğitim programları düzenliyor. YTB’den bugün yapılan yazılı açıklama ile Başkanlık, üniversite öğrencilerine yönelik hazırlanan insan hakları ve hukuk eğitiminin bu yılki çevrim içi İnsan Hakları Eğitim Programı’nı 21-23 Aralık’ta çevrim içi olarak düzenleyeceğini duyurdu.

21-23 ARALIK’TA GERÇEKLEŞECEK

Başkanlık, 2012’den bu yana 7’si Türkiye’de, 5’i Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde olmak üzere 12 programla farklı ülkelerden 550’ye yakın katılımcıya, insan hakları ve uluslararası hukuk konularında eğitimler vererek, Türk diasporasını güçlendiriyor. Bu kapsamda, 2017’den itibaren yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşı veya mavi kart sahibi 3. ve 4. sınıf lisans öğrencileri ile yüksek lisans öğrencilerine özel, “insan hakları” konulu tematik hukuk eğitimi programları düzenleniyor. Eğitimler, ilgili alanlarda çalışmalar yürüten akademisyen, kamu kurumu temsilcileri ve uzman hukukçular tarafından verilecek.

30 YAŞ ALTI KATILIM SAĞLAYACAK

YTB tarafından bu yıl 13. gerçekleştirilen İnsan Hakları Eğitim Programına ABD, İngiltere, Almanya, İsviçre, Avusturya, Fransa, Norveç, Belçika, Hollanda ve Kanada’da hukuk, iletişim bilimleri, psikoloji, siyaset bilimi, eğitim bilimleri, sosyoloji, uluslararası ilişkiler, felsefe, filoloji, işletme ve diğer sosyal bilimler alanlarında eğitimine devam eden 30 yaş ve altı Türk vatandaşı ile mavi kart sahibi gençler katılacak.