YTB’den Azerbaycan’a dayanışma ve destek ziyareti

04 Kasım 2020, 20:20

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, Azerbaycan’a destek ziyaretinde bulundu. Eren ziyaret kapsamında, Azerbaycan Diasporadan Sorumlu Devlet Komitesi Başkanı Fuad Muradov ve Azerbaycan Ekoloji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Muhtar Babayev ile görüştü.

YTB Başkanı Abdullah Eren, bugün Azerbaycan’a destek ve dayanışma ziyareti gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında düzenlediği basın toplantısında YTB Başkanı Abdullah Eren, 30 yıllık işgalin sona ermesine ilişkin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin kararlarına rağmen uluslararası toplumun adım atmadığına işaret etti. Eren, mevcut durumu çifte standart olarak tanımladı ve Türkiye’nin Azerbaycan’a desteğini yineledi.

“HER YERDE DAYANIŞMA İÇERİSİNDE OMUZ OMUZAYIZ”

Abdullah Eren ziyaret sırasındaki konuşmasında, “Ermenistan’ın saldırılarına ilişkin dünya kamuoyunun gösterdiği çifte standardı kınıyoruz. Türkiye, Azerbaycan’ın yanındadır. Her yerde dayanışma içinde, omuz omuzayız.” ifadelerini kullandı. YTB Başkanı Eren, Ermenistan saldırılarının sivil yerleşim yerlerini hedef aldığını vurguladı ve Azerbaycan’ın kendi topraklarını kurtarmak için operasyon yürüttüğünün altını çizdi:

“Ermenistan, sivil yerleşim birimlerine saldırdı fakat Azerbaycan böyle bir şey yapmadı, yapmayacak. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda sivil şehit oldu. Dünyadan bununla ilgili hiçbir ses çıkmadı. Halbuki Azerbaycan böyle bir şey yapmış olsa, çıkacak sesi siz tahmin edin.”

“DİASPORALARIN ORTAK HAREKET ETMESİ ÖNEMLİ”

Azerbaycan Diasporadan Sorumlu Devlet Komitesi Başkanı Fuad Muradov ile de bir araya gelen Eren, Muradov’un İzmir depremi ile nedeniyle geçmiş olsun ve taziye dileklerini kabul etti. Muradov, Türk diasporasının Azerbaycan’a yurtdışı desteği için teşekkür etti. Eren, Azerbaycan’ın haklı davasında her zaman yanında olduklarını dile getirerek, iki ülke diasporalarının ortak hareket etmesinin önemli olduğunu söyledi. Ziyaret kapsamında aynı zamanda YTB ile Azerbaycan Ekoloji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı arasında eğitim alanında iyi niyet protokolü imzalandı.

Azerbaycan
YTB
Bunlara da bakın: