YTB Başkanı Eren: Batı Trakya Türkü, baskılara asla boyun eğmeyecektir

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
16 Ağustos 2020, 15:56
Mehmet Berk Yaltırık
16 Ağustos 2020, 15:56

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, Yunanistan’ın Batı Trakya’daki haksız tutumlarına dair açıklamalarda bulundu. YTB Başkanı Eren, Yunanistan’ın Batı Trakya’daki haksız yaklaşımlarına ilişkin, “Batı Trakya Türkü sistematik baskılara boyun eğmeyecektir. Türkiye, soydaşının hak ve hukukunu her daim savunacaktır.” dedi.

EREN: YUNANİSTAN SİSTEMATİK BASKI POLİTİKASI GÜDÜYOR

“Batı Trakya’daki Müslüman Türk varlığı yüzyıllara dayanıyor ve bugün Batı Trakya’daki Müslüman Türkler 150 bini bulan varlığıyla Yunanistan’daki tek resmi azınlık gurubu.” diyen YTB Başkanı, Yunanistan’ın Batı Trakya’da sistematik bir baskı politikası güttüğünü vurguladı.

Eren, söz konusu baskıcı tutumun son günlerde eğitim üzerinden de tatbik edildiğini söyleyerek, ‘‘Yunanistan, Lozan ile bağdaşmayan bir tutumla Batı Trakya Türk Azınlığına sistemli baskısını eğitim üzerinden sürdürüyor. Batı Trakya’daki birçok köyde okullar kapatıldı. Gümülcine’deki 5 asırlık Medrese-i Hayriye de sindirilmeye çalışılıyor. Bu baskılara son verilmeli.’’ ifadelerini kullandı.

EREN: YUNANİSTAN BATI TRAKYA TÜRKLERİNİN HAKLARINI KORUMAKLA MÜKELLEF

YTB Başkanı Eren, Yunanistan’ın kimlik inkârı, dini hayat özgürlüğüne müdahale, azınlığa ait vakıf mallarına yönelik tartışmalı uygulamalar ile beraber şimdi de eğitim üzerinden Batı Trakya Türklerinin Lozan başta olmak üzere farklı hususlarla garanti altına alınmış hak ve hukukunu hiçe sayan girişimlerde bulunduğunu belirtti.

Eren, “Lozan ile garanti altına alınmış haklar arasında eğitim ve dini işlerde özerklik var. Yine Türkiye ile Yunanistan arasında yapılan 1951 ve 1968’de imzalanan Kültür Anlaşması ve Kültür Protokolü, kabul edilen uluslararası sözleşmeler, Türkiye ve Yunanistan arasında yapılan ilave anlaşmalar söz konusu. Ayrıca Yunanistan bir AB üyesi. Kaldı ki azınlık haklarına özel olarak bağlantılı olan başlıca uluslararası insan hakları sözleşmelerine de taraf. Dolayısıyla tüm buralardan mütevellit azınlığın haklarına yönelik sorumlu olduğu noktalar var. Bunlara uygun hareket etmesi gerekir. Yunanistan bu hakları korumakla mükellef.” dedi.

İSKEÇE’DEKİ TÜRK KÖYÜNDE YUNAN KOMANDOLARIN TEPKİ ÇEKEN TATBİKATI

Yunanistan komandolarının, 12 Ağustos’ta Batı Trakya’da İskeçe dağlık bölgesi Mustafçova Belediyesi’ne bağlı Gökçepınar köyünün mezarlığında ve sokaklarda tatbikat gerçekleştirmesine de değinen Eren, “Tamamen soydaşlarımıza karşı, üstelik Yunanistan vatandaşılar, ortaya konan baskı ve korku amaçlı tutumun son derece akıl dışı yeni bir örneği. Basına yansıyanın dışında birkaç köyde daha askeri varlık gösterme olduğuna dair haberler oldu. Kabristana yapılan saldırı da söz konusu biliyorsunuz. Asla kabul edilebilir şeyler değil bunlar. Batı Trakya Türkü her alanda görülen tüm bu sistematik baskılara asla boyun eğmeyecektir. Türkiye de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade ettiği gibi hiçbir zaman soydaşını yalnız bırakmayacak; onun hak ve hukukunu her daim savunacaktır.” diye kaydetti.