YSK'dan Rusya'da eylemlere neden olan seçim komisyonu ile iş birliği protokolü

07 Eylül 2019, 16:15

Türkiye Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ile Rusya Federasyonu Merkezi Seçim Komisyonu arasında karşılıklı işbirliğini öngören bir protokol imzalandı.

Türkiye adına YSK Başkanı Sadi Güven, Rusya Federasyonu adına Ella Aleksandrovna Pamfilova protokole imza attı.

RUSYA’DA MUHALİF ADAYLARA SEÇİM YASAĞI GETİREN KURUM: MERKEZ SEÇİM KOMİSYONU!

Rusya’da, muhalif adayların eylül 2019’da yapılacak belediye seçimlerine katılmasının engellenmesine ilişkin protestolar devam ediyor. Dün gerçekleşen gösterilerde, gözaltına alınan kişilerin sayısının 800’ü aştığı belirtiliyor.

Türkiye’nin iş birliği adımı attığı kurum olan Merkez Seçim Komisyonu, 8 Ağustos 2019’da yayımladığı bir kararla, 8 Eylül 2019’da Moskova’daki yerel seçimlere katılmak isteyen muhalif adaylara konulan yasağın devam edeceğini duyurmuştu.

TÜM DÜNYA RUSYA SEÇİM KOMİSYONUNUN SEÇİMLERE MÜDAHALESİNİ KONUŞURKEN…

Rusya’da almış olduğu kararlar sonrası meşruiyeti tartışmalı hale gelen, seçim sonuçlarına müdahale ettiği iddiaları dünden bugüne tepki çeken Rusya Seçim Komisyonunun, YSK ile iş birliği hamlesi dikkat çekti.

EYLEMLER SÜRERKEN RUSYA, TARTIŞMALI SEÇİME GİDİYOR

Rusya’da Merkez Seçim Komisyonu, 8 Eylül 2019’da Moskova’daki yerel seçimlere katılmak isteyen muhalif adaylara konulan yasağın devam edeceğini duyurmuştu.

Muhalif isimlerin yerel seçimlere katılabilmesi için Moskova’da düzenlenen protestolarca binlerce Rus vatandaşı gözaltına alınmış, polis eylemcilere aşırı şiddet uygulamıştı.

Rus yönetimi aktivistler Lyubov Sobol, Dmitry Gudkov ve Elena Rusakova’nın itirazını kabul etmediğini duyurarak bu isimlerin seçimlerde aday olamayacağını bildirdi. Merkez Seçim Komisyonu yerel seçimlere katılmak isteyen muhalif isimlerin aday olmak için gerekli sayıda gerçek imza toplayamadıklarını iddia etmişti.İşbirliği Protokol
Rusya Merkezi Seçim Komisyonu
YSK
Bunlara da bakın: