YSK'dan İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararı

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
06 Mayıs 2019, 20:50
Mehmet Berk Yaltırık
06 Mayıs 2019, 20:50

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ve yenilenmesine karar verildi. YSK’nin söz konusu kararısandık kurulu başkan ve üyelerinin kanunun açık hükmüne rağmen kamu görevlisi olmaması nedeniyle aldığı ifade edildi.

YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde AK Parti’nin olağanüstü itirazını oy çokluğuyla kabul ettiği bildirildi. Buna göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin 23 Haziran 2019’da yeniden yapılacağı duyuruldu.

Kurulun 4 üyeye karşı 7 üyenin oy çokluğuyla itirazı kabul edip seçimin yenilenmesini kararlaştırdığı aktarıldı. YSK’nın bunun dışında MHP’nin Maltepe seçim sonuçlarına itirazı ile AK Parti’nin Büyükçekmece seçim sonuçlarına yaptığı itirazı yarın görüşeceği kaydedildi.

Yenilenen seçimde sadece oy verme işlemlerinin tekrarlanacağı, 31 Mart 2019’da yapılan seçime katılan siyasi partilerin bu seçime de katılabileceği bildirildi.

Birleşik oy pusulalarının basımında da 31 Mart 2019’da yapılan seçim için uygulanan esaslar aynen uygulanacağı, ayrıca 31 Mart 2019’da yapılan seçimler için güncelleştirilmiş ve kesinleşmiş sandık seçmen listelerinde güncelleme yapılmayacağı belirtildi.