Youtube, Rus propagandası yapan Kırım belgeseline karşı kullanıcıları uyardı

Güncel
Anife Bilal
12 Mart 2021, 18:39
Anife Bilal
12 Mart 2021, 18:39

Video paylaşım platformu YouTube, Andrei Kondrashov tarafından hazırlanan “Kırım. Vatana Dönüş” isimli propaganda belgeseli, rahatsız edici veya uygunsuz içerikler arasına aldı. Söz konusu belgeselde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım’ı işgal etme operasyonu başlatma emrini verdiğini itiraf etmişti.

YouTube, Rusya devlet kanalı Rossiya-1’in desteğiyle Andrei Kondrashov tarafından hazırlanan “Kırım. Vatana Dönüş” isimli propaganda belgeseli “bazı kitleler için uygunsuz veya rahatsız edici” şekilde işaretledi. Rusya’nın Kırım’ı işgalini meşrulaştırmak için hazırlanan belgesel, Rus propagandası için hazırlanmıştı. Youtube medya platformunun kararının ardından, videoya girmek isteyen kullanıcılar, “Aşağıdaki içeriğin bazı kitleler için uygunsuz veya rahatsız edici olduğunu tespit etti” bildirimi ile karşılaşıyor.

YOUTUBE, RUS PROPAGANDASINA KARŞI UYARDI!

Rus propaganda filmi ilk kez 15 Mart 2015 yılında Rossiya-1 televizyon kanalında yayınlanmıştı. Ertesi gün belgesel şekilde YouTube’ta yayınlandı. Belgesel, 2 saat 25 dakika sürerken, içerik üreticileri tarafından yorumlara da kapatıldı.

YARIMADADA 7 YILDIR BASKI VE ZULÜM DEVAM EDİYOR

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Altı yıl önce bugün, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.

SİLAHLARIN GÖLGESİNDE SÖZDE REFERANDUM

Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı.

Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.