Yönetmenlerinden biri Ukraynalı "Omar ve Biz" filmine iki ödül birden

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Aralık 2019, 15:46
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Aralık 2019, 15:46

Yönetmenliğini Ukraynalı Marına Er Gorbaç (Maryna Er Gorbach) ve Mehmet Bahadır Er’in yaptığı “Omar ve Biz” adlı film 7. Kayseri Film Festivali’nde “En İyi Film” ve “En iyi Yönetmen” Ödüllerine layık görüldü.

İKİ ÖDÜL BİRDEN!

“Omar ve Biz” 7. Kayseri Film Festivali’nden iki ödül ile döndü.

İlk olarak “En İyi Yönetmen” ödülü alan film daha sonra jürinin “Çok sevdik” dediği gerekçeli karar ile “En İyi Film Ödülü”nün sahibi oldu.

Geceye filmin yönetmenleri Maryna Er Gorbach ile Mehmet Bahadır Er ve filmin baş rol oyuncularından Taj Sher Yakub katıldı.

En iyi yönetmen ödülünü almaya birlikte çıkan başarılı çiftten Marına Er Gorbaç bu ödülü hiç beklemediğini, jürinin filmi birlikte yöneten bir çifte bu ödülü vererek çok cesur ve açık fikirli karar verdiğini belirtti. Gorbaç sözlerine şöyle devam etti: “Bu sene çok büyük bir sinemacı olan Agnes Varda’yı kaybettik. O diyordu ki, ‘Ben bütün hayatım boyunca bencillikle savaştım’. Ben bencilliği yenmiş bir sanatçı daha biliyorum. O da Bahadır.”

ÖDÜLLÜ FİLMİN KONUSU

Gösterildiği festivallerden ödül ve övgüler alan “Omar ve Biz”, Türkiye-Yunanistan sınırında yaşayan emekli komutan İsmet’in (Cem Bender) komşusu Sabri’nin (Menderes Samancılar) hayatını kurtaran iki göçmeni evlerinde misafir etmeye başlaması ile istemediği iki yeni komşusuyla arasındaki derin çatışmalı hikâyeyi anlatıyor. “Omar ve Biz”, Kültür Bakanlığı desteğiyle ve TRT ortaklığı ile çekildi.