Yol projesi, Ukraynalılara Kırım Tatar kültürünü tanıtmaya devam ediyor

Haberler
Anife Bilal
30 Eylül 2021, 18:33
Anife Bilal
30 Eylül 2021, 18:33

Kırım Tatar tarihi ve kültürünü konu alan “Yol” projesinin “Samanyolu” isimli bölümü tamamlandı. Kırım Tatar seramik ustası, El Çeber teşkilatı Başkanı Rüstem Skıbin, Kırım Haber Ajansına söz konusu inisiyatif çerçevesinde yapılan etkinlikleri anlattı.

Kırım Tatar tarihi ve kültürünü konu alan “Yol” projesi yedi büyük inisiyatiflerden oluşuyor. Kırım Haber Ajansına açıklamalarda bulunan Kırım Tatar seramik ustası, El Çeber teşkilatı Başkanı Rüstem Skıbin, Kıyiv’den Kalançak’a yolculuk yapılmasını öngören Samanyolu inisiyatifinin sona erdiğini anlattı.

Ressam, ustalar, blogger ve sanatçıların, 16. ile 19. yüzyıllar arasında tuz tüccarlarının Kırım ile Ukrayna arasında Samanyolu’nu takip ederek kullandığı yoldan Kıyiv’den Kalançak’a vardığını aktaran Skıbin, “İnisiyatifimiz çerçevesinde 5 festival düzenledik. Festivallerde Ukrayna ile Kırım Hanlığı tarihi, kültürü, işbirliği hakkında bilgilerin verildi. Kırım Tatarları hakkında çekilen ilk filmlerden biri olan “Olimp” filminin gösterimi yapıldı. Film 30’lu yıllarda çekildi.” diye bildirdi.

Skıbin, söz konusu inisiyatiften sonra Kıyiv’deki Kırım Evi’nde Kırım Tatar ve Ukraince şiirlerin okunduğu şiir gecesi yapıldığını anlattı. Sanatçı Skıbin 5-7 Ekim’de Kıyiv’deki Gonçar Müzesi’nde yapılacak etkinlikte müzik ve sanat projelerin sergileneceğini belirterek, “Ekim’in sonunda, büyük ihtimal 28 Ekim’de, ise Kırım Evi’nde büyük sergi düzenlenecek. Sergide Kırım Tatarlarının kültürü, eğitimi, adetleri, tarihi, devletçiliğini göstereceğiz. 200’den fazla sanat eserinden oluşan koleksiyon daha sonra Ukrayna Yerel Mimarisi ve Yaşamı Müzesi’nde (Pirogovo Açık Hava Müzesi) iletilecek.” dedi.