YÖK'ten üniversitelere yabancı öğrenci müjdesi

Haberler
Ömer Cihad Kaya
06 Mayıs 2019, 14:58
Ömer Cihad Kaya
06 Mayıs 2019, 14:58

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına kabul edilecek olan yabancı öğrencilerle ilgili kontenjan sınırını kaldırma kararı aldı.

Söz konusu karara göre, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kılavuzunda yer alan “programların kontenjanlarının en fazla yüzde 50’sine kadar yurt dışından öğrenci kabul etme sınırlaması” ortadan kaldırıldı.

İlgili düzenleme bütün üniversiteler için geçerli olacak.

Kararın ardından, üniversitelerin program bazında yurt dışından öğrenci kabul kontenjan talepleri, her eğitim ve öğretim yılı başlangıcından önce belirlenecek. Ardından belli bir tarihe kadar Yükseköğretim Kuruluna bildirilecek. Bu talepler de YÖK tarafından değerlendirilecek ve verilen karar üniversitelere duyurulacak.

TIP VE DİŞ HEKİMLİĞİ İÇİN BAZI KISITLAMALAR

Diğer yandan, “Tıp ve Diş Hekimliği programları” için bazı kısıtlamalar getirildi. Bu 2 programın yurt dışı öğrenci kontenjanı, YKS kılavuzunda yer alan bir önceki yıla ait kontenjanının yüzde 50’si ile sınırlandırıldı.

Ancak, belirli koşulları ve kriterleri sağlayan üniversiteler, uluslararası öğrenciler için ayrı bir sınıf açarak, bu 2 programa bu oranın üstünde de öğrenci kabul edebilecek.