YÖK Başkanı Özvar: Özbek-Türk Üniversitesi kurmayı planlıyoruz

Bilim ve Teknoloji
_QHA Ankara
25 Ocak 2022, 15:07
_QHA Ankara
25 Ocak 2022, 15:07

Özbekistan ve Türkiye’nin eğitim alanında ilişkileri güçleniyor. Özbekistan’da iki ülke arasındaki işbirliğini pekiştirmek amacıyla “Özbekistan ve Türkiye Arasında Yükseköğretim İşbirliği Beklentileri” toplantısı düzenlendi.

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te Özbek ve Türk üniversitelerinin rektörlerinin katıldığı “Özbekistan ve Türkiye Arasında Yükseköğretim Alanındaki İşbirliği Beklentileri” toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Özvar, kardeş ülke Özbekistan ile yükseköğretim alanında var olan ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini kaydetti. YÖK Başkanı Özvar, “Türkiye ile Özbekistan arasında yükseköğretim alanında bir ilki gerçekleştirmekteyiz. İki ülke devlet başkanlarının iradesi ile burada Özbek-Türk Üniversitesi kurmayı planlıyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

ÖZVAR: TÜRKİYE’DE  2 BİN 500 ÖZBEK ÖĞRENCİ EĞİTİM GÖRMEKTEDİR

Türk yükseköğretim sisteminin son yıllarda büyük gelişme kaydettiğini aktaran Özvar, Türkiye’deki üniversitelerde 2 bin 500 Özbek öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi.

İki ülke yükseköğretim sistemlerinin ortaklığının önemli olduğunu dile getiren Özvar, “Bu vesile ile YÖK olarak Türk yükseköğretiminin deneyimini, tecrübesini dost ve kardeş Özbekistan halkıyla paylaşmak üzere Özbekistan Yüksek ve Orta İhtisas Eğitimi Bakanlığı ile burada Özbek-Türk Üniversitesi kurmayı planlıyoruz. Kurulacak iş birliği ile Türkiye ve Özbekistan yüksek öğretim sistemlerinin güçlü yönleri karşılıklı geliştirilecek ve fırsatlardan birlikte faydalanabilecek.” değerlendirmesinde bulundu.

yok-baskani-ozvar-ozbek-turk-universitesi-kurmayi-planladiklarini-soyledi

KARDEŞ ÜLKE REKTÖRLERİ KARŞILIKLI İŞ BİRLİKLERİ YAPACAK

YÖK Başkanı Özvar, Özbekistan ile yükseköğretim alanında yapacakları iş birliğinin sadece üniversite kurmaktan ibaret olmadığına dikkate çekerek, “İki ülkedeki üniversitelerin rektörler tarafından karşılıklı olarak kendi aralarında yükseköğretime dair önemli iş birliklerini ele alınacak ve hayata geçirilecek.”ifadesine yer verdi.

ÖZBEKİSTAN YÜKSEK VE ORTA İHTİSAS BAKANI TAŞKULOV: ORTAK ÜNİVERSİTENİN TAMMLANMASI EN KISA ZAMANDA SONUCUNU VERECEK

Özbekistan Yüksek ve Orta İhtisas Bakanı Abdukadir Taşkulov da YÖK Başkanı Özvar ve beraberindeki heyetin ziyaretini çok önemli bulduklarını kaydetti. İki ülke uzmanlarının Özbek-Türk Üniversitesi kurulması konusunda çalışmalara başladığını ifade ederek, “Bu konunun en kısa zamanda sonuçlandırılacak ve bu alanda büyük adımların atılacak.” dedi.