Yıllar geçti ancak Kırımlı aktivistlerin kaçırılması hala soruşturulmadı

Haberler
Anife Bilal
01 Haziran 2019, 13:37
Anife Bilal
01 Haziran 2019, 13:37

Mayıs 2019 itibarıyla Kırımlı aktivistler Timur Şaymardanov ve Seyran Zinetdinov’un kaçırılmasının üzerinden 5 yıl, Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu ve Bahçesaray Kırım Tatar Bölge Meclisi üyesi Ervin İbragimov’un kaçırılmasından itibaren ise 3 yıl geçti.

Kırım Tatar Kaynak Merkezinin konu ile ilgili yayınladığı açıklamaya göre, işgalci yönetim tarafından yürütülen soruşturmalar hiçbir sonuç vermedi. Şu an tüm uluslararası hukuk mekanizmalarının uygulanmasına rağmen aktivistlerin bulunduğu yerler hakkında hala bir bilgi yok.

İŞGALCİ RUSYA’NIN TEMSİLİ SORUŞTURMALARI

İşgal edilen Kırım’ın sözde kolluk kuvvetleri 3 aktivistin kaçırılması ile ilgili formalite olarak soruşturma başlattı fakat, bir süre sonra soruşturmalar durduruldu. 19 Aralık 2016 tarihli Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu kararında Rusya işgalci devlet olarak kabul edilmesine ve onun işgal edilen bölgedeki insan haklarının yerine getirilmesinden sorumlu olduğu belirtilmesine rağmen işgalci yönetim etkili önlemler almadı ve sadece soruşturma yapılıyormuş imajı oluşturdu.

Bu bağlamda 2018-2019 yıllarında Kırım Tatar Kaynak Merkezi BM İnsan Hakları Konseyi ve BM Yerli Halkların Haklarına İlişkin Uzmanlık Mekanizmasına başvuru yaparak onları Kırım Tatar halkının temsilcilerinin kaçırılması ayrıca işgalci yönetimin bu suçları soruşturmak için aldığı sözde tedbirler konusunda bilgilendirdi.

İŞGALCİLERİN EYLEMLERİ RAPORLARDA YER ALIYOR

Merkez yaptığı açıklamada bu tür raporlar ve şikayetlerin, Rus yönetiminin Kırım’daki yasa dışı eylemlerinin tartışılmaz kanıtı olduğunu ve onların uluslararası kuruluşlar için Rusya Federasyonu’ndaki her ayrı olayla ilgili resmi olarak açıklama talep etmeleri için temel oluşturduğu belirtildi.

Kırım Tatar Kaynak Merkezi 2018-2019 yılları arasında Timur Şaymardanov, Seyran Zinedinov ve Ervin İbragimov’un kaçırılması ile ilgili BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği yerli halkların hakları özel raportörü,  BM Zorla veya Gönülsüz Kayıplar Çalışma Grubu ve BM Yerli Halkların Haklarına İlişkin Uzmanlık Mekanizmasına bir dizi başvuru dilekçeleri ve raporları gönderdiğini belirtti. Bunun dışında Merkez uzmanlarının BM, AGİT, AKPM gibi çeşitli uluslararası platformlarda işgal edilen Kırım’daki insan kaçırmaları, yasa dışı tutuklamalar ve diğer insan hakları ihlalleri hakkında bilgi verdiği de belirtildi.