Yılbaşında güvenlik tedbirini 317 bin 121 polis ve jandarma personeli sağlayacak

29 Aralık 2019, 12:41

Yılbaşı tedbirleri kapsamında Türkiye genelinde İçişleri Bakanlığına bağlı emniyet ve jandarma birimlerinden 317 bin 121 personel güvenliği sağlamak için görevde olacak.

İçişleri Bakanlığı, vatandaşların yılbaşına huzur ve güven içinde girmesini sağlamak için güvenlik tedbirlerini artırdı.

Duyurulduğuna göre 30 Aralık 2019’da başlayacak yılbaşı tedbirleri kapsamında, 233 bin 723’ü emniyet, 83 bin 398’i jandarma olmak üzere 317 bin 121 personel görev alacak.

HAVA VE DENİZDEN DENETİM

Önlemler kapsamında denetimlere hava ve denizden ağırlık verilecek. 716 hava ve deniz aracıyla denetim gerçekleştirilecek. Ayrıca 650 dedektör köpeği de yılbaşı tedbirlerin kapsamında görev alacak.

60 BİN 716’SI İSTANBULDA

Yılbaşı nedeniyle İstanbul’da güvenlik tedbirleri en üst seviyeye çıkarılacak. 8’i hava ve deniz aracı olmak üzere bin 858 motorize ekip, ülke genelinde görev alacak kolluk kuvvetlerinin yaklaşık beşte birine denk gelen 60 bin 716 güvenlik görevlisi sahada olacak.

81 İL VALİLİĞİNE YILBAŞI GENELGESİ

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine Bakan Süleyman Soylu imzalı “Yılbaşı Tedbirleri” konulu genelge gönderdi.Genelgeye göre, vatandaşların yoğun bulunduğu alışveriş merkezleri, havaalanı, otobüs/minibüs terminali, tren gar/istasyonu, pazar yerleri, umuma açık mahallerde gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması ve devriye uygulamaları artırılacak.

Kış turizminin yoğun yaşandığı yerler ile Doğu Ekspresi gibi turizm taşımacılığında yoğun talep gören tren hatlarında, gara giriş ve çıkış noktalarında ilave güvenlik tedbirleri planlanması, vatandaşlar ve Türkiye’ye turizm amacıyla gelen yabancıların güvenli seyahat etmeleri sağlanacak.

Nöbet ve kontrol görevindeki personelin, başta cep telefonu olmak üzere dikkat dağıtıcı her türlü materyalden uzak durması konusunda uyarılarak sadece görevlerine odaklanmaları sağlanacak.

İZİNSİZ SEYAHAT EDEN YABANCILARIN TESPİTİ HEDEFLENİYOR

Pasaport ile pasaport yerine geçen belge veya yol izin belgesi olmadan seyahat eden yabancılar, İl Göç İdaresi müdürlüklerine bildirilecek.

Kimlik Bildirme Kanununun, apartmanlar ve günlük kiralanan evler başta olmak üzere kanun kapsamındaki tüm alanlarda uygulanmasına önem verilecek.

Kara ve denizdeki güvenlik önlemlerinin yanı sıra özellikle enerji arz sürekliliği kapsamında kritik enerji tesislerinde gerekirse ilave tedbir alınacak.

Vatandaşlar, yılbaşı gecesi yaşanabilecek hırsızlıklara karşı bilgilendirilecek, önleyici devriye ekipleri görevlendirilecek.

Bunlara da bakın: