Rusya, işgal ettiği Yılan Adası'ndan çekildi

Güncel
Anife Bilal
30 Haziran 2022, 13:19
Anife Bilal
30 Haziran 2022, 13:19

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Yılan Adası’na düzenlenen başarılı operasyon sonucu Rus askerlerinin adadan çekildiğini bildirdi. Söz konusu bilgi Rusya tarafından da doğrulandı. Ancak başarısızlığını örtmek için Rusya Savunma Bakanlığı güçlerini adadan çekilmesini “iyi niyet hamlesi” olarak nitelendirdi.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Güney Operasyonel Komutanlığından yapılan açıklamada, füze ve topçu birliklerinin gece saatlerinde Yılan Adası’na yönelik düzenlediği başarılı askeri operasyon sonucu  Rus işgalci güçlerinin adada konuşlandırılan askerleri acil bir şekilde adadan tahliye ettiğini duyurdu. Öte yandan, Rusya Federasyonu, başarısızlığını örtmek için her zamanki gibi yalana başvurdu. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rusya’nın “bir iyi niyet hamlesi” olarak birliklerini Yılan Adası’ndan çektiğini açıkladı. Konaşenkov, söz konusu adımın tahıl koridorunun açılması için atıldığını ileri sürdü.

YILAN ADASI RUS İŞGALDEN KURTARILDI

Ukrayna geniş çaplı Rus işgalinin başladığı ilk günlerden beri Yılan Adası, sembolik anlamı ve coğrafi önemi ile savaşın önemli başlıklarından biri oldu. Rusya tarafından ele geçirilen bu küçük kayalık ada, Karadeniz’deki stratejik konumu nedeniyle savaşın bir cephesi haline geldi. Yalnızca yarım kilometrekare büyüklüğündeki Yılan Adası’nın, Karadeniz’in batı bölümünün kontrolü açısından büyük önem taşıyor. 

Ukrayna Askeri İstihbarat Başkanı Kırılo Budanov, daha önce yaptığı açıklamada, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin Yılan Adası’nda yürüttüğü askeri operasyonunun adayı tamamen işgalci Rus güçlerinden kurtarılmasını amaçladığını bildirmişti.