Yılan Adası'nda, Rus işgalcilerin tüm silah ve teçhizatı imha edildi

Güncel
Manas
02 Temmuz 2022, 14:51
Manas
02 Temmuz 2022, 14:51

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Yılan Adası’nın, işgalcilerin silah ve askeri teçhizatından temizlendiğini bildirdi.  Odesa Bölge Askeri Yönetimi Sözcüsü Sergiy Bratçuk, konuyla ilgili, “İşgalciler Kırım’a kaçtıktan sonra, Ukrayna ordusu, adada Rus ordusunun bıraktığı Grad çoklu fırlatma roketatarını, Pantsir-S1 uçaksavar füzesini ve silah sistemini, 3 adet zırhlı savaş aracını ve otomotiv ekipmanını imha etti.” dedi.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Yılan Adası’na düzenlenen başarılı operasyon sonucu işgal altındaki Kırım’a kaçan Rus askerlerinden geriye kalan askeri teçhizatın imha edildiğini duyurdu. Odesa Bölge Askeri Yönetimi Sözcüsü Sergiy Bratçuk, 2 Temmuz 2022 tarihinde Telegram’dan yaptığı açıklamada, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin başarılı operasyonuna değindi.

UKRAYNA SİLAHLI KUVVETLERİ, YILAN ADASI’NDA İŞGALCİLERDEN GERİYE KALAN ASKERİ TECHİZATLARI TAMAMEN İMHA ETTİ

Odesa Bölge Askeri Yönetimi Sözcüsü Sergiy Bratçuk, “İşgalciler Yılan Adası’ndan kaçarak işgal altındaki Kırım’a sığındı. Ukrayna ordusu, düşmandan geriye kalan Hava savunma sistemlerini, Grad çoklu fırlatma roketatarını, Pantsir-S1 uçaksavar füzesini ve silah sistemini, 3 adet zırhlı savaş aracını ve otomotiv ekipmanını ve diğer tüm silahları imha etti.” ifadesini kullandı.

Ayrıca Bratçuk, şu anda Karadeniz’in kuzeybatı kesiminde, iki düşman füze gemisinin yanı sıra üç büyük çıkarma gemisinin de bulunduğunu sözlerine ekledi.

Aynı zamanda, Bratçuk Rus işgalci güçleri tarafından, dün gece saatlerinde Odesa bölgesine füze fırlatması sonucu, hayatının kaybedenlerin sayısı 21’e ulaştığını kaydetti. Özellikle, devlet yetkilileri, yerel yönetimlerin ev ve binalarında Ukrayna Cumhuriyeti bayrağı yarıya indirildiğini ve eğlence ve konser etkinliklerinin, spor müsabakalarının iptal edildiğini vurguladı.

YILAN ADASI İŞGALDEN KURTARILDI

Ukrayna geniş çaplı işgalinin başladığı ilk günlerden beri Yılan Adası, sembolik anlamı ve coğrafi önemi ile savaşın önemli başlıklarından biri oldu. Rusya tarafından ele geçirilen bu küçük kayalık ada, Karadeniz’deki stratejik konumu nedeniyle savaşın bir cephesi haline geldi. Yalnızca yarım kilometrekare büyüklüğündeki Yılan Adası’nın, Karadeniz’in batı bölümünün kontrolü açısından büyük önem taşıyor. 

Ukrayna Askeri İstihbarat Başkanı Kırılo Budanov, daha önce yaptığı açıklamada, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin Yılan Adası’nda yürüttüğü askeri operasyonunun adayı tamamen işgalci Rus güçlerinden kurtarılmasını amaçladığını bildirmişti.