Yerli koronavirüs hızlı tanı kiti tanıtıldı

22 Mart 2020, 10:46

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Viroloji Laboratuvarında yeni tip koranavirüse (Kovid-19) ilişkin 15 dakikada sonuç alınabilen tanı kitinin tanıtımı yapıldı.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, yeni tip koronavirüse yönelik Bilim Kurulunun önerisiyle test sayısı arttırılırken, test yapılabilen laboratuvar sayısı da genişletildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca TBMM’de, hızlı sonuç veren antijenden (vücuda girdiğinde bağışıklık sistemi tarafından antikor üretimine yol açan yabancı moleküller) geliştirilmiş tanı kitinin Türkiye genelinde tüm illere dağıtılma kararı alındığını açıklamıştı. Bunun üzerine harekete geçen Bakanlık, 15 dakika gibi kısa bir sürede sonuç alınabilecek tanı kitlerini de uygulamaya başladı.

15 DAKİKADA SONUÇ VEREN YERLİ TANI KİTİ

Böylelikle yeni tip koronavirüs tanısında, 60-90 dakika içinde kapsamlı sonuç alınmasına olanak tanıyan yerli tanı kitinin yanı sıra 15 dakikada sonuç verebilen hızlı tanı kiti de kullanılacak.
Bu kapsamda, hızlı tanı kiti temin edilerek, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Viroloji Laboratuvarında tanıtıldı.

Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Yasemin Coşkun, daha fazla kişiye test yapılarak izolasyonun sağlanabilmesi için hızlı tanı kitinde, yerli tanı kitinde olduğu gibi ağız ya da burun mukozasından alınan sürüntü örneğinin incelendiğini belirtti. Dr. Yasemin Coşkun, başta acil servisler olmak üzere kolay ve hızlı bir kullanımı olan testin yaygın bir şekilde uygulanabileceğine ve güvenirliğinin de yüksek olduğuna dikkat çekerek daha sonra hızlı tanı kitinin nasıl kullanıldığını uygulamalı olarak anlattı.

15 dakika
hızlı tanı kiti
KORONAVİRÜS
tanıtım
Bunlara da bakın: