Yerli halktan destek bulamayan Rus işgalciler, çöpçüyü sözde Belediye Başkan Yardımcısı yaptı

Güncel
Anife Bilal
20 Nisan 2022, 17:39
Anife Bilal
20 Nisan 2022, 17:39

Rus ordusu tarafından işgal altına alınan Berdyansk kenti sakinleri işgalcilere karşı direnmeye devam ediyor. Yerli halktan destek bulamayan Rus işgalciler, bir çöpçüyü sözde Belediye Başkan Yardımcısı görevine getirdi.

Rus işgal güçleri, 27 Şubat 2022 tarihinde Zaporijjya bölgesinde bulunan Berdyansk kentini işgal altına aldı. Kent sakinlerinin ve yerel yönetimi işbirliğine zorlamayı başaramayan işgalcilerin, bir çöpçüyü sözde Belediye Başkan Yardımcısı görevine atadığı öğrenildi. Zaporijjya Valiliğinden yapılan açıklamada, “Berdyansk sözde Belediye Başkanı Oleksandr Saulenko’nun yardımcısı olarak Ukrayna vatandaşı Mıkıta Samoylenko’yu yardımcı olarak atadığı bildirildi. Sözde atamadan Samoylenko’nun belediyeye bağlı bir işletmede çöpçü olarak çalışıyordu.” denildi.

Samoylenko’nun tam olarak Berdyansk sözde Belediye Başkanı Mimarlık ve Şehircilikten Sorumlu Yardımcısı görevine getirildiği belirtildi.

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimi başlattı. Rus ordusu yaklaşık 2 aydır Ukrayna’daki kritik altyapı tesisleri, havaalanları, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Rus ordusu tarafından işgali altında bulunan Ukrayna bölgelerinde sivil halka uygulanan baskılar arttı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle yaklaşık 4 milyon Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.