Yerli aşı Turkovac acil kullanım onayı aldı

Güncel
_QHA Ankara
22 Aralık 2021, 16:43
_QHA Ankara
22 Aralık 2021, 16:43

Türkiye’nin geliştirdiği yerli aşı Turkovac’a acil kullanım onayı verildi ve seri üretim başlandı. Turkovac aşısının, gelen haftadan itibaren kullanımı başlayacak.

Turkovac aşısının acil kullanım izninin çıkışı ve seri üretime başlanması Şanlıurfa’da gerçekleşen tören ile duyuruldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “10 gün içerisinde kullanıma geçeceğiz” dedi.

Şanlıurfa’da gerçekleşen Turkovac aşısının acil kullanım izninin çıkışı ve seri üretime başlanması törenine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da video konferans yöntemi ile katılım sağladı. Erdoğan konuşmasında, “Turkovac’ın üretimiyle birlikte tüm insanlıkla paylaşmaktan memnuniyet duyacağız. Turkovac aşımızın ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise “Gelecek hafta sonundan itibaren, 10 gün içinde yıl bitmeden başta şehir hastanelerimiz olmak üzere kullanıma geçeceğiz” şeklinde konuştu.

TURKOVAC NE ZAMAN KULLANILMAYA BAŞLANACAK?

Sağlık Bakanı Koca, “Gelecek hafta sonundan itibaren, 10 gün içinde yıl bitmeden başta şehir hastanelerimiz olmak üzere kullanıma geçeceğiz” diyerek aşının önümüzdeki haftadan itibaren kullanımına başlanılacağını duyurmuş oldu.