Yerel seçimlere ilişkin propaganda serbestliği ve seçim yasakları başladı

Güncel
Ömer Kaya
21 Mart 2019, 10:32
Ömer Kaya
21 Mart 2019, 10:32

31 Mart Yerel Seçimleri, propaganda serbestliği ve seçim yasakları bugün itibariyle başladı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimi nedeniyle, belirlediği propaganda serbestliği ve seçim yasakları bugün başladı.

YSK’nın Seçim Takvimi’nde belirtilen seçim yasakları, 30 Mart Cumartesi günü saat 18.00’de sona erecek.

Buna göre, seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, seçim propaganda süresinin sona ermesine kadar yazılı basında ilan ve reklam yoluyla ya da internet sitesi açarak sözlü, yazılı veya görüntülü propaganda yapabilecek.

Oy verme gününden önceki 10 gün içinde yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde ya da vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapılması ve herhangi bir surette dağıtılması yasak olacak.

Medya ve bilgi iletişim araçları yoluyla seçim yasaklarının delindiğinin tespiti halinde Cumhuriyet Başsavcılıklarına, Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna (RTÜK), Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile Erişim Sağlayıcıları Birliğine bildirimde bulunulacak.