Yerel seçimlerde 1 milyon 156 bin genç ilk defa oy kullanacak

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
30 Mart 2019, 09:43
Mehmet Berk Yaltırık
30 Mart 2019, 09:43

31 Mart’ta gerçekleştirilecek Mahalli İdareler Seçimlerinde yaklaşık 57 milyon seçmen sandık başına gidecek.

18 yaşını dolduran 1 milyon 156 bin seçmenin ilk kez oy kullanacağı seçimle ilgili olarak Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, her türlü güvenlik tedbirini aldıklarını açıklamıştı.

OY KULLANIRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

YSK, oy kullanırken dikkat edilmesi gereken hususları ve en sık sorulan soruların cevapları sitesinde yayımladı. Açıklanan bilgilere göre Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır, Kilis olmak üzere 32 ilde seçmenler,n 07.00-16.00 saatleri arasında, diğer illerde ise 08.00-17.00 saatleri arasında oyunu kullanabilecek.

Bunun dışında; oy verme saati bitse bile sırada beklenmesi gerektiği, üzerinde TC kimlik numarası olan kimlik belgesinin unutulmaması, seçmen bilgi kağıdı ulaşmamış olsa bile oy kullanılabilmesi, cep telefonuyla kabine girilmemesi, oy pusulasında herhangi bir yırtık, yazı ve işaret bulunup bulunmadığına dikkat edilmesi, pusulaların aynı zarfa konulması, oy kullandıktan sonra muhakkak imza atılması gibi hususlar da hatırlatıldı.

OKULLAR 1 NİSAN’DA TATİL

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm eğitim kurumlarında 1 Nisan 2019 Pazartesi gününün tatil edildiği duyuruldu.

31 Mart Pazar günü gerçekleştirilecek yerel seçimler sonrası oy kullanılan okulların eğitim öğretime hazır hale getirilmesi amacıyla tatil kararının alındığı bildirildi.

Okullarda eğitime 2 Nisan Salı günü devam edilecek.