Yerel seçim heyecanı başladı

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
31 Mart 2019, 09:40
Mehmet Berk Yaltırık
31 Mart 2019, 09:40

Türkiye 5 yıl görev yapacak yerel yöneticilerini seçmek için sandık başına gidiyor. Bugün Mahalli İdareler Seçimlerinde yaklaşık 57 milyon seçmenin oy kullanması bekleniyor.

32 ilde seçmenlerin saat 07.00 itibarıyla sandık başına gitmeye başladı, diğer illerde ise saat 08.00 itibarıyla oy verilmeye başlandı. 32 ilde (Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Artvin, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Kilis, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Şırnak, Van) oy verme işlemi saat 16.00’da, kalan diğer illerde ise 17.00’de tamamlanacak.

Adalet ve Kalkınma Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Halkların Demokratik Partisi, İYİ Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi, Türkiye Komünist Partisi ve Vatan Partisi’nin katıldığı seçimde takriben 57 milyon 58 bin 636 seçmen, 194 bin 390 sandıkta oy kullanacak. 

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van’daki seçmenler; büyükşehir belediye başkanı, belediye başkanı, belediye meclis üyeliği, muhtarlık ve ihtiyar heyeti için oy verecek.

Büyükşehir olmayan illerde ise il genel meclisi üyeliği, belediye başkanı, belediye meclis üyeliği ve muhtarlık ve ihtiyar heyeti için, köylerde de il genel meclisi üyeliği ile muhtarlık ve ihtiyar meclisi için oy kullanılacak.

Oy verme saatlerinin 07.00-16.00 olduğu illerde saat 16.00’dan önce, diğer illerde saat 17.00’den önce oyların sandık kapanmadan sayılmaya başlanmayacağı duyuruldu.

Seçimle ilgili bütün yayınların, saat 21.00’den sonra serbest olacağı, ancak YSK tarafından gerekli görülmesi halinde saat 21.00’den önce de yayın yapılabileceği ifade edildi.