Yeni Zelanda, Rusya'ya yönelik yaptırım yasası çıkaracak

Güncel
qha muhabir
07 Mart 2022, 17:37
qha muhabir
07 Mart 2022, 17:37

Yeni Zelanda hükumeti, Ukrayna’yı işgal girişiminde bulunan Rusya’ya yönelik yaptırım öngören yeni yasa tasarısını hazırladı. Tasarının, 9 Mart 2022’de meclise sunulması planlanıyor.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Başbakanlığın resmi internet sayfasından, Rusya’ya karşı uygulayacakları yaptırımların içeriği ve bu yaptırımlara imkan verecek “Rusya Yaptırımlar Yasası” adındaki yeni yasa tasarısıyla ilgili yazılı açıklamada bulundu.

TÜM MİLLETVEKİLLERİNİN DESTEK VERECEĞİNE İNANİYORUM

Tasarının tüm milletvekillerinin desteğiyle aynı gün meclisten geçeğine inandığını belirten Jacinda Ardern, “Bu nitelikte bir yasa tasarısı hiçbir zaman parlamentomuzun önüne getirilmedi ancak Rusya’nın yaptırımları Birleşmiş Milletler aracılığıyla veto etmesi göz önüne alındığında bu yasa çok önemli” ifadelerini kullandı.

ÇOK KAPSAMLI BİR YAPTIRIM OLACAK

Yeni yasa ile oligarklar da dahil olmak üzere Rusya’daki savaşla bağlantılı kişiler, şirketler ve varlıkları üzerinde yaptırım yapılmasına izin verileceğini aktaran Jacinda Ardern, süper yatların, gemilerin ve uçakların Yeni Zelanda sularına veya hava sahasına girmesinin de yasaklanacağını vurguladı.

BELARUS GİBİ SUÇ ORTAKLARINA KARŞI YAPTIRIMLARI DA KAPSIYOR

Jacinda Ardern, “Tasarı, Belarus gibi Rusya’nın yasa dışı eylemleriyle suç ortaklığı yapan diğer devletlere karşı yaptırım uygulanmasına da izin veriyor” ifadesine yer verdi.

PUTİN DAHİL YÜZLERCE KİŞİNİN YENİ ZELANDA’YA GİRİŞİ YASAKLANACAK

Rusya Yaptırımlar Yasası ile Ukrayna’ya karşı yapılan savaşta rolleri bulunduğu belirlenen başta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin olmak üzere 100’den fazla kişinin Yeni Zelanda’ya seyahat etmesi yasaklanacak.