Yeni Zelanda, Kırım Platformu Deklarasyonu'na imza attı

Haberler
Anife Bilal
26 Ağustos 2021, 12:01
Anife Bilal
26 Ağustos 2021, 12:01

Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılmasına yönelik uluslararası çabaları birleştirmek amacıyla Ukrayna tarafından oluşturulan Kırım Platformu Açılış Zirvesi’nde ortak deklarasyon imzalayan ülkelere bir ülke daha katıldı. Yeni Zelanda’nın Kıyiv Büyükelçisi Thurston, ülkesinin Kırım Platformu Deklarasyonu’na katılmasına dair notayı Ukrayna’ya iletti.

Yeni Zelanda’nın Kıyiv Büyükelçisi Mary Thurston, Yeni Zelanda Dışişleri Bakanlığının Kırım Platformu Deklarasyonuna katılmasına ilişkin notasını Ukrayna Dışişleri Bakanlığına iletti. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı basın servisinden yapılan açıklamaya göre, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Yegeniy Yenin, Yeni Zelanda’nın Kıyiv Büyükelçisi Mary Thurston ile bir araya geldi. 

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Yegeniy Yenin görüşme sırasında, Yeni Zelanda’ya Ukrayna toprak bütünlüğüne ve egemenliğine verilen destek için teşekkür etti. İki ülkenin uluslararası kuruluşlar çerçevesinde yüksek düzeyde işbirliği yürüttüğünü kaydeden taraflar, bunun yanı sıra Kovid-19 salgını, siber saldırılar ve hibrit tehditler dahil olmak üzere küresel zorluklarla mücadele gibi güncel konulardaki işbirliğini ele aldı.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Kırım Platformu, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenen açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başladı. Zirveye katılan 46 ülke ortak Kırım Platformu Deklarasyonu imzaladı.