Yeni Zelanda'da camilere saldıran terörist Tarrant'a ömür boyu hapis cezası

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Ağustos 2020, 12:38
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Ağustos 2020, 12:38

Yeni Zelanda’da iki camiye silahlı terör saldırısı düzenleyen 51 kişinin katili, terörist Brenton Tarrant’ın cezası belli oldu.

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki 2 camiye düzenlediği silahlı saldırı ile 51 kişiyi öldüren, 49 kişinin de yaralanmasına sebep olan terörist Brenton Tarrant, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

ŞARTLI TAHLİYE HAKKI BULUNMUYOR

Christchurch Yüksek Mahkemesinde 26 Ağustos 2020’de görülen davanın, hüküm duruşmasında cezayı okuyan Hakim Cameron Mander, terörist Tarrant’ın 51 cinayet, 40 ayrı cinayete teşebbüs ve bir terörizm suçundan hüküm giyerek, şartlı tahliye olmaksızın müebbet hapis cezası aldığını açıkladı.

SUÇLAMALARIN HEPSİNİ KABUL ETTİ

4 günlük yargılamanın ardından 26 Ağustos’taki duruşmasında kendi savunmasını okumamayı tercih eden terörist Tarrant’ın ifadesi, avukat aracılığıyla okunmuştu. Terörist Tarrant, hakkındaki 51’i cinayet, 40’ı cinayete teşebbüs ve 1’i de terör saldırısı olan suçlamaların tamamını kabul etti.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı 27 Ağustos 2020 tarihinde Christchurch terör saldırılarının faili hakkındaki mahkeme kararının açıklanması hakkında yazılı açıklama yayımladı.

DIŞİŞLERİ: TÜRKİYE, KARARLI VE İLKELİ DURUŞUNU ÖDÜNSÜZ SÜRDÜRECEK

Dışişleri Bakanlığının açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Christchurch’te 15 Mart 2019 tarihinde iki camiyi hedef alarak, vatandaşımız Zekeriya Tuyan dahil 51 kişinin ölümüne, vatandaşlarımız Mustafa Böztaş ve Temel Ataçocuğu’nun aralarında bulunduğu 40 kişinin de yaralanmasına neden olan teröristin yargılanması kapsamında mahkeme kararının bugün Yeni Zelanda’da en ağır ceza olan ‘herhangi bir aftan yararlanmasına imkan bulunmayacak şekilde ömür boyu hapis’ olarak açıklandığını memnuniyetle not ediyoruz.
Tüm dünyayı derinden sarsan bu elim olayda hayatlarını kaybedenleri bir kez daha rahmetle anıyoruz.
Sözkonusu mahkeme kararı, İslamofobi, yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve nefret kaynaklı tüm ideoloji ve eylemlere karşı uluslararası camianın ortak mücadelesine olan gereksinimi bir kez daha hatırlatmıştır.
Türkiye, ayrımcılığın her türlüsüne karşı kararlı ve ilkeli duruşunu bundan sonra da ödünsüz olarak sürdürecektir.”

CUMA NAMAZINDA TERÖR SALDIRISI

Beyaz ırkın üstünlüğünü savunan aşırı sağcı terörist Tarrant, Christchurch kentindeki Nur ve Linwood Camilerine 15 Mart 2019’da cuma namazında otomatik silahlarla terör saldırısı gerçekleştirmişti.

Yeni Zelanda ve tüm dünyada tepkiyle karşılanan saldırıda, 1’i Türk 51 kişi hayatını kaybetti, 2’si Türk 49 kişi ise yaralandı.