Yeni koronavirüs tedbirleri: Cadde ve meydanlara HES kodu olmadan giriş yasaklandı!

09 Kasım 2020, 17:38

Türkiye’deki koronavirüs vakalarının yüzde 40’ına ev sahipliği yapan İstanbul’da tedbir kararları açıklandı. İl Hıfzıssıhha Kurulu, İstanbul’da Hayat Eve Sığar (HES) kodu olmadan girilemeyecek noktalar açıklandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın İstanbul ile ilgili açıkladığı veriler neticesinde, bugün yeni tedbirler açıklandı. Artan koronavirüs vakalarını önlemek amacıyla toplanan Esenler İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, ilçedeki vaka sayılarını azaltmak ve yayılma hızını önlemek için bir dizi tedbir aldı. Tedbirler kapsamında, Esenler’de bulunan 2 kritik meydana açık hava olmasına rağmen yüksek risk nedeniyle kısıtlama getirildi. Buna göre bu noktalara çıkacak vatandaşların uyması gereken şartlar bildirildi.

DÖRTYOL MEYDANI KAPATILDI

Esenler’de yoğunluğu ile bilinen Dörtyol Meydanı tedbirlerin getirildiği ilk nokta oldu. Buna göre, Dörtyol Meydanı artık HES kodu olmayan ve böylece risk durumu bilinmeyen vatandaşlara kapalı hale getirildi.

DAVUTPAŞA CADDESİ DE KAPATILDI

Hıfzısıhha Kurulu’nun kısıtladığı noktaların ikincisi ise İstanbul’un Esenler ilçesinde yaya sirkülasyonunun en fazla olduğu Davutpaşa Caddesi oldu. Dörtyol’a olduğu gibi Davutpaşa Caddesi’ne de HES kodu ile girilmesi kararı alındı.

ŞARTLARI KARŞILAMAYAN KİMSE ALINMIYOR

Öte yandan ilçedeki kapalı ve açık pazar alanlarında tezgah kuran pazarcılara ve çalışanlara da HES kodu zorunluluğu getirildi. HES kodu bulunmayanlar meydan ve caddeye alınmazken, kaçak giriş yapanlara cezai işlem yapılacağı bildirildi.

cadde
giriş yasağı
İstanbul
koronavirüs tedbirleri
meydan
Bunlara da bakın: