Yelçenko: BM'nin kararları Kırım'ı gündemde tutuyor

22 Aralık 2019, 16:03

Ukrayna’nın Birleşmiş Milletler (BM) eski Daimi Temsilcisi ve yeni atanan Ukrayna’nın ABD Büyükelçisi Volodımır Yelçenko, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunun Kırım Kararlarının işgal edilen Kırım konusunu uluslararası gündemde kalmasını sağladığını ve uluslararası mahkemeler için yasal veritabanı oluşturduğunu ifade etti.

Ukrinform haber ajansına verdiği röportajda Yelçenko, BM’nin Kırım karaları konusuna değinirken, “Bunun direkt bir sonuç olduğunu düşünmüyorum fakat belki bu kararlar olmadan uluslararası mahkemelerde lehimize kararlar alınmazdı.” dedi.

Karaların onlarca maddesinde Rusya’nın saldırgan ve işgalci devlet olarak tanımlandığına da dikkat çeken Yelçenko, “Uluslararası mahkemeler için bu asıl kanıt. BM Genel Kurulu böyle demişse demek bu bir gerçek.” ifadelerini kullandı.

Bunun dışında BM kararlarının Rusya’ya uygulanan siyasi baskıyı desteklediğini vurgulayan Büyükelçi, kararların olmamasının Rusya’nın öne sürdüpü “Kırım meselesinin kapandığı” iddiasına inanmak için bir sebep teşkil edebileceğini belirtti.


bm genel kurulu
Kırım Kararı
Kırım'ın işgali
Volodımır Yelçenko
Bunlara da bakın: