Yelçenko: BM'de çalışan Rusların yarısı FSB ajanı

21 Aralık 2019, 15:33

Ukrayna’nın Birleşmiş Milletler (BM) eski Daimi Temsilcisi ve yeni atanan Ukrayna’nın ABD Büyükelçisi Volodımır Yelçenko, BM’de çalışan Rusların yarısının gizli veya açık FSB’nin ajanları olduğunu söyledi.

Ukrinform haber ajansına verdiği röportajda Yelçenko, “Rus çalışanlar ya Rusya istihbaratına ya da Rusya’nın BM Daimi Temsilciliğine çalışıyor. Bence bu BM sınırında oluşturulmuş bir ajans ağıdır” dedi.

Büyükelçinin söylediğine göre BM Sekreterliğinde çalışan 200-300 Rus sayesinde Rusya gizli bir şekilde BM’nin çalışmasını etkiliyor.

BM’DEKİ RUS UZANTILARI

Yelçenko konuyla ilgili olarak, “Ara sıra, Amerikan istihbaratının BM’de çalışan Ruslardan evlerine gitmelerini talep etmesiyle ilgili bilgi alıyoruz. Yani bazen yakalanıyorlar.” açıklamasında bulundu.

Rusya’nın Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olarak BM’de büyük güce sahip olduğunu ifade eden Yelçenko, “Bazıları ona saygı duyuyor, bazıları açık şekilde korkuyor” dedi.

“Bizim yasa tasarılarını Rusya ile beraber kabul etmeyen 20-23 ülke yüzde 100 Rusya’ya bağlıdır. Silah sevkiyatı, borçların kapatılması veya ekonomi gibi unsurlar (gerekçe) olabilir”. diyen Yelçenko’ya göre, bu ülkeler arasında Nikaragua, Küba, Venezuela, Burundi, Sudan, Myanmar ve Kamboçya yer alıyor.

Birleşmiş milletler
BM
FSB
Rus istihbaratı
Rusya
Ukrayna
Volodımır Yelçenko
Bunlara da bakın: