YEE, Türk- Ukrayna bilimsel işbirliğine katkı sağlamaya devam ediyor

09 Aralık 2019, 19:39

Kıyiv Yunus Emre Enstitüsü’nün (YEE), Türk– Ukrayna bilimsel işbirliğine katkıları verimli bir şekilde devam ediyor.

Yunus Emre Enstitüsü ve Eko-Avrasya Derneği tarafından düzenlenen Mehmet Akif Ersoy’u anma programı vesilesiyle Kyiv’de bulunan Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörü (ALKÜ) Prof. Dr. Sn. Ekrem Kalan, Kyiv Yunus Emre Enstitüsünün organizasyonu ile Ukrayna Milli Havacılık (NAU) Üniversitesi ve Ukrayna Milli Taurida Üniversitesinde (NTU) temaslarda bulundu.

ALKÜ rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan, NAU Rektörü Prof. Dr. Volodımır Isaienko ve Kıyiv Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Ender Korkmaz’ın katıldığı toplantı ile iki üniversite arasında Mevlana, Erasmus ve karşılıklı eğitimsel işbirliği protokolleri imzalandı. Prof. Dr. Kalan imzalanan anlaşmalar sonucunda bünyesinde Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi bulunan ALKÜ ile bu alanda dünyanın saygın üniversitelerinden biri olan NAU’nun tecrübe paylaşımı, personel ve öğrenci değişimi alanlarında işbirliğini geliştirmek için tarihi bir fırsat yakalandığını dile getirdi.

Daha sonra NTU Rektörü Prof. Dr. Volodımır Kazarin ile görüşen Prof. Dr. Kalan iki üniversite arasında aynı anlaşmaların imzalanması için karşılıklı niyet beyanında bulundu. Prof. Dr. Kalan Kıyiv’de bulunduğu süre zarfında sağlık turizmi alanındaki çalışmaları da inceleyerek bu konuda temaslarda bulundu.

Bunlara da bakın: