YEE'nin dijital kurslarıyla yüz binlerce kişi Türkçe öğrendi

Eğitim
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Kasım 2020, 17:07
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Kasım 2020, 17:07

Çin’den yayılarak küresel çapta yaşamı olağanüstü biçimde etkileyen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile gelinen noktada gündelik hayatta sürdürülen faaliyetler de farklılaştı. Salgın, Türkçe öğrenimine olan ilgiye engel olamadı. Yunus Emre Enstitüsü’nün (YEE) salgın sürecinde dijital ortama taşıyarak sağladığı kurslarla Türkçe öğrenimi artarak devam etti.

YEE‘nin, koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde, dijital ortamda sağladığı kurslarla yüz binlerce öğrenci Türkçe öğrendi.

YEE’nin paylaştığı bilgilere göre, yüz yüze Türkçe kurslarının yapılamadığı Kovid-19 döneminde YEE, merkezlerinde ve kültür merkezlerinin bulunmadığı ülkelerde Türkçe öğrenmek isteyenlerin taleplerine karşılık verebilmek amacıyla çevrim içi Türkçe kurslarını hayata geçirdi.

TEKNOLOJİ ARACILIĞIYLA TÜRKÇE ÖĞRENİMİNE DEVAM EDİLDİ

Salgın döneminin başlarında teknoloji aracılığıyla yapılan ilk Türkçe öğretimi faaliyeti, enstitünün YouTube kanalı aracılığıyla, uzman okutmanlar tarafından hazırlanan Türkçe öğretim videoları gerçekleştirildi. Türkçe bilen ve tekrar yapmak isteyen kişilere hitap eden 111 video, şimdiye kadar 500 binden fazla izleyiciye ulaştı.

ULUSLARARASI KONUŞMA KULÜPLERİ

Kovid-19 döneminde Türkçe öğretimi alanına dair başvurulan ikinci bir adım ise enstitünün moderatörlüğünde her hafta Ukrayna, Kazakistan, Gürcistan, Mısır, İtalya, Malezya, Fransa, Avusturya ve Avusturalya gibi enstitünün öğrencilerin katıldığı ve belli bir tema çerçevesinde yapılan uluslararası konuşma kulüpleri oldu.

SALGIN DÖNEMİNDE TALEP ARTTI

Dünyanın her noktasından, Türkçe öğrenmek isteyen herkesin bir tıkla dil öğrenmesine imkan sağlayan Türkçe Öğretim Portalı’na talep salgın döneminde daha da arttı.

TÜRKÇE SEVGİSİ SALGIN TANIMADI: REKOR KIRILDI

2019 yılının aynı dönem verileriyle kıyaslandığında, “learnturkish.com”sitesinin ziyaretçi sayısı yüzde 80 artarak rekor seviyeye ulaştı. Portala, 58 bin 319 yeni kullanıcı kayıt olarak Türkçe öğrenmeye başladı. Türkçe Öğretim Portalı ve enstitünün yurt dışında bulunan 60 merkezi aracılığıyla alınan kayıtlar neticesinde dünyada yüz binlerce kişi Türkçe öğrenmeye başladı.

Geride bırakılan 6 aylık süreçte, Türkçe kurslarına 20 binin üzerinde başvuru alındı. Bakü YEE öncülüğünde, Türk dünyasında, Doha YEE öncülüğünde Arap coğrafyasında, Madrid YEE öncülüğünde İspanyolca konuşulan Latin Amerika bölgesinde, Kuala Lumpur YEE öncülüğünde Uzak Doğu’da, Paris YEE öncülüğünde Frankofon bölgeler başta olmak üzere tüm dünyada 124 ülkede Türkçe kursları başlatıldı.

TÜRKÇE SINIRLARI AŞTI

YEE, Kovid-19 krizini fırsata çevirerek yüz yüze eğitimin fiziki sınırlarını yok edip, çevrim içi derslerle sınırları aşarak tüm dünyaya ulaşmayı başardı. Dijital ortamdaki Türkçe kurslarına görülen rağbet sebebiyle enstitü, Ankara’da kurduğu dijital stüdyolarla Türkçe öğrenmek isteyen herkese hizmet vermeye devam edecek.