Yazar Mehmet Berk Yaltırık, "Halk Hikayelerinde Korku" söyleşisinde okurlarıyla buluştu

Haberler
Ömer Kaya
17 Aralık 2021, 18:02
Ömer Kaya
17 Aralık 2021, 18:02

Kırım Derneği Genel Merkezi’nde Kırım Kültür Günleri, ikinci gün etkinlikleri ile devam ediyor. Korku hikayeleri yazarı, Kırım Tatar kökenli Mehmet Berk Yaltırık, “Halk Hikayelerinde Korku” Söyleşisi ile sevenleriyle buluştu. Korku türü üzerine geçmişten bugüne yaklaşımları değerlendiren Yaltırık, bir hikayenin mercek altına alınmasıyla bir kültürün bilinmeyenlerine ışık tutulduğunu dile getirdi. Yaltırık, dinleyicilere, Türkiye’den, Kırım’dan çeşitli hikayeler anlattı.

Kırım Haber Ajansı (QHA) Türkçe Sayfa Editörü, tarihi-korku türünde öyküleri, romanları ve yazılarıyla tanınan Kırım kökenli yazar Mehmet Berk Yaltırık, Kırım Kültür Günleri kapsamında Kırım Derneği Genel Merkezi’nde gerçekleşen söyleşide konuştu. Yaltırık, Türkiye ve Kırım’dan korku motifleri ve hikayeleri anlattı. Yazar Yaltırık, korku hikayelerinin, unutulmuş tarihi motifler üzerinden ipucu verdiğini vurguladı.

Mehmet Berk Yaltırık’ın söyleşisinden satır başları şöyle:

…Benim bu hikayeleri araştırmaya başlamam da, sevmem de kendimi bunları yazmaya sevk etmem de birbiriyle bağlantılı. Çocukluğumda, 90’lı yıllarda korku şovları falan vardı. Saadettin Teksoy’lar vs… Bu olağanüstü ilginç konular çocuğun ilgisini çekiyor. Fakat, bunun daha da ötesine geçip bir korku hikayesi okumak istediğimde, bir eksikliğini hissettim. Biz de bu alan biraz eksiktir. Beri yandan, annannemle, dedemle, babaannemle çok zaman geçirirdim, onlara hikaye anlattırırdım. Çok severdim o eski hikayeleri… Kendi atalarından dinledikleri korkunç hikayeleri, ürpertili anlatıları dinledikçe diyordum ki, ‘biz de bu kadar güçlü bir damar var. Bu niye hiç işlenmemiş, yazılmamış…’ Sonra, yıllar içerisinde, bu konu üzerinde çalışmaya başlayan korku hikayeleri yazmaya başlayan isimler oldu. Mesela, Anadolu Korku Hikayeleri bu konuda önemli bir milattır. Biz de çok ilgilenilmemiş bir alan… Bizim edebiyatımızda, maalesef, uzunca bir süre korku eserleri bir alerjiyle karşılanmış, yazana okuyana da çok iyi gözle bakılmamış. Klasik dönemde zaten tür olarak gotik ya da korki hikayelerini yazan kimse yok…Bu masallar, halk hikayeleri bizim sözlü gelenekte kalmış ve yazıya geçirilmemiş.

Söyleşi, Mehmet Berk Yaltırık’a halk hikayeleriyle ilgili katılımcılardan gelen sorularla devam etti. Soru cevap bölümünün ardından söyleşi sona erdi.