"Yaşadığım kent bombalanıyor ama Moskova'da yaşayan annem bana inanmıyor"

Güncel
qha muhabir
06 Mart 2022, 19:38
qha muhabir
06 Mart 2022, 19:38

Ukrayna’da Rus işgal güçlerince hedef alınan Harkiv kentinin bombalanmaya başlamasının ardından Rus kökenli Oleksandra, dört köpeğiyle birlikte, dairesinin banyosunda saklandı. Moskova’da yaşayan annesine telefon ile durumu anlatan Oleksandra, bir türlü annesine olan biteni inandıramadı. BBC’ye konuşan Oleksandra, annesinin Rus televizyonlarında duyduğu söylemleri tekrar ettiğini, Rus medyasının halkın beynini yıkadığını aktardı.

Rus işgalcilerinin Harkiv kentini bombalamaya başlamasından beri dört köpeğiyle birlikte, dairesinin banyosunda saklanan 25 yaşındaki Oleksandra, Moskova’daki annesiyle düzenli olarak telefonda konuşuyor. Fakat Rus medyası tarafından beyni yıkanmış anne kızının anlattıklarına inanmıyor. BBC’nin hazırladığı habere göre, saldırının ilk günlerini anlatan Oleksandra, “İlk patlamaları duyduğumda evden çıkarak köpeklerimi eve aldım. İnsanlar panik halindeydi, arabalarını terk edip kaçıyordu ve ben de çok korkmuştum” dedi.

Oleksandra, çatışmalar sırasında köpeklerinden destek bulduğunu anlatıyor

RUS MEDYASININ SÖYLEMLERİNDEN KAYNAKLANIYOR

Kentin bombalandığını gösteren videolar çekip annesine göndermesine rağmen, onu yaşananlara ikna edemediğini belirten Oleksandra, ebeveynleriyle konuşmalarıyla ilgili şunları söyledi:

Ebeveynlerimi korkutmak istemedim ama onlara sivillerin ve çocukların öldüğünü anlatmaya başladım. Benim için endişeli olsalar da bu tür olayların kazara yaşanmış olduğunu, Rus ordusunun asla sivilleri hedef almayacağını, Ukrayna ordusunun kendi halkını öldürdüğünü söylemeye devam ediyorlar.

Oleksandra, bunun devlet kontrolündeki Rus medyasının söyleminden kaynaklandığını düşünüyor.

RUS SPİKERLERİ HALKIN BEYNİNİ YIKIYORLAR

Annesinin televizyonda duyduğu söylemleri tekrar ettiğinden bahseden Oleksandra, “Annemin tam bir Rus spikeri gibi konuştuğunu görmek korkutucuydu. İnsanlar onlara güveniyor ve halkın beynini yıkıyorlar” dedi.

Oleksandra ayrıca şu ifadeleri aktardı.

“Ebeveynlerim burada askeri bir operasyon yapıldığının farkında. Fakat ‘Ruslar sizi özgürleştirmeye geliyor. Hiçbir şeye zarar vermezler, size de dokunmazlar. Sadece askeri üsleri hedef alıyorlar’ diyorlar.”