Türk heykeltıraş Yardımcı'nın eserleri Ukrayna’da kalıcı olarak sergilenecek

Güncel
_QHA Ankara
15 Haziran 2019, 12:12
_QHA Ankara
15 Haziran 2019, 12:12

Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi bünyesindeki akademisyenlerin başarılı çalışmaları ulusal ve uluslararası arenada ses getirmeye devam ediyor. Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlker Yardımcı’nın, “Lirik İleti” isimli heykeli, Ukrayna’nın Aleksandria Bulvarı’na kalıcı olarak yerleştirildi.

KENT HEYKELİ SEMPOZYUMU

Başarılı heykel çalışmalarıyla tanınan ve aynı zamanda Çin’de eserleri en çok sergilenen Türk heykeltıraşlardan olan Doç. Dr. İlker Yardımcı, Ukrayna’nın Bila Tserkva şehrinde, Kıyiv merkezli Booryak Küratör Grubu’nun daveti ve Luxemburg, İspanya ile Ukraynalı sanatçıların katılımıyla gerçekleştirilen Kent Heykeli sempozyumunda yer aldı.

Sempozyumun temasını, tarihsel süreç içerisinde Bila Tserkva şehrinin kent dokusunda yoğun şekilde baskısı hissedilen “Brütal” etkinin, kentsel sanat eserleri ile kırılması ve bu alanların güncel ihtiyaçlara göre yenilenmesi sürecine yönelik çalışmalar oluşturdu.

KÜLTÜR ATEŞESİ BERAT ÇİÇEK DE KATILDI

Ayrıca sempozyumda sürecin planlaması amacıyla; yerel yöneticiler, şehir- bölge planlamacıları ve mimarlar ile toplantılar yapıldı. Halka açık olarak düzenlenen sanatçı konuşmalarında da katılımcı sanatçılar, benzer deneyimlerini izleyiciler ile paylaşarak şehirde yaşayan insanların da kamusal alanlara yerleştirilecek sanat eserlerine yönelik bilgi sahibi olmaları sağlandı.