''Yaptırım tehdidi sınırın ötesinden gelen terör tehdidinden daha büyük değil''

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Ekim 2019, 16:47
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Ekim 2019, 16:47

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İngiliz basınına verdiği mülakatta Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatını anlattı.

Barış Pınarı Harekatı dolayısıyla söz konusu yaptırımlara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Oktay: ”Bu tehditlerden hiçbiri, sınırın diğer tarafından gelen terör tehdidinden daha büyük tehdit değil.” dedi.

TÜRKİYE, BÖLGEYİ TERÖRDEN ARINDIRMA KONUSUNDA AZİMLİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye’nin teröristlerle pazarlık etmesinin beklenmesinin gerçekçi olmadığını belirterek, “Kim ne söylerse söylesin, Türkiye olarak bölgeyi terörden arındırma konusunda çok azimli ve kararlıyız.” diye kaydetti.

YPG/PKK bölücü terör örgütünün, Türkiye için oluşturduğu tehdide dikkat çeken Oktay, “Bir terör örgütüyle görüşemez veya pazarlık edemezsiniz. Bu gerçekçi değil. Terörle mücadele eden bir devlet var ve siz bizden teröristlerle masaya oturup konuşmamızı mı bekliyorsunuz? “ ifadelerinde bulundu.

ABD VE İNGİLTERE’NİN İŞBİRLİĞİ ‘ACINACAK BİRŞEY’

Oktay, ayrıca ABD ve İngiltere’nin, YPG/PKK ile iş birliği yapmasının “acınacak bir şey” olduğunu belirterek, “Umarız bir yanlış anlaşılma ya da onların kim olduğunu bilmeme durumu vardır. Aksi halde müttefiklerimizin terör örgütleriyle de müttefik olduğunu düşünmek istemeyiz.” değerlendirmesini yaptı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Avrupa ve NATO müttefiklerinin bu konudaki politikalarını değiştirmelerini umduğuna da değindi.

”ŞARTLAR TÜRKİYE’Yİ BU NOKTAYA ZORLADI”

Oktay, şartların Türkiye’yi bu noktaya zorladığını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ABD Başkanı Trump ile yaptığı görüşmede izin istemediğini vurguladı.

YAPTIRIMLAR GÖZ ÖNÜNE ALINDI ”TERÖRDEN DAHA TEHLİKELİ DEĞİL”

Türkiye’nin harekat öncesi ABD veya Avrupa’dan yaptırım gelebileceğini göz önüne aldığını dile getiren Oktay, “Ancak bu tehditlerden hiçbiri, sınırın diğer tarafından gelen terör tehdidinden daha büyük tehdit değil. Dolayısıyla kim ne söylerse söylesin, Türkiye olarak bölgeyi terörden arındırma konusunda çok azimli ve kararlıyız.” diye konuştu.

TÜRKİYE, SİVİLLER KONUSUNDA SON DERECE DİKKATLİ

Türkiye’nin sivil konvoyu hedef aldığı iddialarının yalan olduğunu da izah eden Oktay, “Operasyonun tamamlanması ve bir tampon bölge oluşturulması birkaç gün alabilir ancak siviller konusunda son derece dikkatli davranıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Oktay, operasyon ile insani bir krize yol açıldığı yönündeki suçlamaları reddederek, “Zaten bir insani kriz var ve sekiz yıldan uzun bir süredir devam ediyor.” dedi.